Yıllardır yapamadığım bir şey yaptım. Biraz da zorunlu nedenlerle kendime zaman ayırdım.Yani dinlenmek istedim. Ne varki Türkiye ‘ de yaşıyoruz ve bir şekilde sorunlar da sizi buluyor.

Önce kötü bir haber aldım. 43 yıllık arkadaşım, mücadele yoldaşım sevgili Ali Açıkalın’ı elim bir trafik kazası sonucu yitirdiğimizi duydum. Yıkıldım. Hayat dolu bir arkadaşımızdı. Öğretmen okulundan bu yana tanırım. Emek, demokrasi, bilimsel ve laik eğitim, sınıf sendikacılığı mücadelesinin öncü bir neferiydi. Rahat uyu arkadaşım. Hep bizimle yaşayacaksın.

Bu arada sevgili Ersin Toker arkadaşımızın kaleme aldığı Porsuk Durgun Akardı adlı kitap yayınlandı. Ersin’i 80 öncesinden tanırım. İyi bir iş çıkarmış. Kitap 70 li yıllarda Eskişehir D.G ve D.Y. tarihini bir yanıyla ve bir bölümüyle konu almış. Bana göre epeyce eksik. Ancak 40 yıl sonra kimi anlatımlar üzerinden çözümlemeler yapılınca doğal olarak objektif ve subjektif değerlendirmeler biraz karışıyor. Öyle veya böyle çok emek verilmiş ve bir döneme tanıklık yapacak bir kaynaktır.

Kitabın tanıtım toplantısı 21 Temmuz ‘da Eskişehir ‘de yapıldı. Davet edildiğim halde o günlerde rahatsızlandığım için gidemedim. Kitabı okudum ve değerlendirmelerimi özet olarak kimi arkadaşlara ilettim. Bugünü daha iyi anlamak için iyi dersler çıkarılabilecek bir kitap. Tavsiye ederim.

Okuduğum kitaplar içerisinde oldukça ilginç bir kitapla karşılaştım. Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları. John Perkins yazmış. Kitabı okudukça az gelişmiş, gelişmekte olan, (veya adına her ne derseniz deyin) kısaca yeni sömürge ülkelerin nasıl sömürgeleştirildiğinin itirafı. Kitabın giriş bölümüne baktığımızda aslında fazla söze de gerek kalmıyor.

” Ekonomik tetikçi dediğim kişiler, bir çok ülkeyi triliyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir. Bu kişiler Dünya Bankası, Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Ajansı ve diğer yabancı yardım kuruluşlarından büyük şirketlerin kasalarına ve gezegenimizin doğal kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin ceplerine para aktarırlar. Kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet vardır. Oynadıkları oyun imparatorluklar kadar eskidir ama günümüzün küreselleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır. Nereden mi biliyorum? Ben de bir ekonomik tetikçiydim.”
John Perkins kitaba böyle başlıyor.

Özellikle büyük şirketlerin(ki bunlar daha çok aile şirketleri) başkanları, yöneticileri her daim öyle veya böyle ya bakan ya da çok etkili yerlerde görevlidirler. (ABD yi anlatır. Eski içişleri bakanı George Shutz, eski savunma bakanı Casper Weinberger gibi). Eğer bir ülkede köprü, havaalanı, yol, inşaat, enerji işleri vs. alınıp kasalar doldurulacaksa, önce ekonomik tetikçiler şişirilmiş raporlarla ortam hazırlarlar. Daha başka yöntemler mübah olmak koşuluyla. Sonra etkili ve yetkili nüfuz sahipleri, oda olmazsa çakallar devreye girer. Çakallar deyip geçmeyin. Onların arkasında her zaman CİA vardır. Her türlü ihtimal denenir.

Biz bu filmi görmüştük. Hiç yabancı değil, değil mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here