Kumluca İlçes Alakır Vadisi’nde 72.4 hektarlık alan, Bakanlar Kurulu onayıyla “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edildi. Alakır Vadisi için uzun süredir hukuki mücadele veren avukat Tuncay Koç, “Artık Alakır için HES defteri kapandı” dedi.

Kumluca’da Beydağları’ndan doğup, Akdeniz’e dökülen yaklaşık 70 kilometrelik Alakır Nehri, uzun yıllardır üzerinde 4’ü tamamlanan, 1’i inşaat, 3’ü de proje halindeki 8 HES projesiyle gündeme geliyor.

Danıştay kararının ardından Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararlarıyla Alakır Vadisi’nde geçen aylarda 832.2 hektarlık alan, “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” (İkincil), 25.1 hektarlık alan “Sürdürülebilir ve Kontrollü Kullanım Alanı” (Üçüncül) olarak onaylandı. 20 Aralık 2017 tarihli karar ile de Alakır Vadisi’nde 72.4 hektarlık bölge, “Kesin Korunacak Hassas Alan” (Birincil) olarak Bakanlar Kurulu tarafından tescillenerek yürürlüğe girdi.

‘Kesin Korunacak Hassas Alan” içinde kalan ve proje aşamasındaki Alakır 1 ve Alakır 2 HES projelerinin lisansları ise birkaç ay önce Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nca iptal edildi. Bakanlar Kurulu’nun bu kararıyla Alakır Vadisi’nde, inşa edilenler dışında yeni bir HES projesinin artık mümkün olamayacağı kaydedildi.

HES DEFTERİ KAPANDI

Alakır Vadisi için uzun süredir hukuki mücadele veren avukat Tuncay Koç, bundan sonraki süreçte “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edilen bölgede kesinlikle HES projesinin gündeme getirilemeyeceğini söyledi. İkincil koruma alanında da çok zor olduğuna dikkat çeken avukat Koç, üçüncül derece ilan edilen alanda ise zaten tamamlanan HES projesi olduğunu, yeni bir HES için yer bulunmadığını dile getirdi. Koç, “Artık Alakır için HES defteri kapandı” dedi.

 Daha geniş bir bölgeyi kapsamalıydı

Alakır Vadisi için uzun süredir hukuki mücadele veren avukat Tuncay Koç, bu çalışmaların 2014 yılında başladığını ve üç yılda tamamlanabildiğini bu anlamıyla geciken bir karar olduğunu söyledi. Koç ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak ilan edilen 72 hektar alanın Alakır Vadisi’nin yukarı kısmı olduğunu belirterek bu alan bize göre küçük bir bölge, çok daha büyük bir alan 1. derece yani kesin korunacak alan olsaydı daha iyi olurdu” diye konuştu.

72 hektarlık alana bundan sonra hiçbir şekilde HES projesinin yapılamayacağını dile getiren Koç, “Daha geniş bir alanı kapsamasını isterdik. Vadinin aşağı kısmında bir HES vardı. Onun bölgesini 3. derece SİT alanına çevrilip ‘HES yapılabilir’ kararı verildi. O kısmı kurtaramadık. Daha önce bu kararlar alınmış olsaydı o kısmı da kurtarabilirdik” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here