Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından, namus ve töre cinayetlerinin sonlandırılması amacıyla, ‘Yeter! Kadınlar Öldürülmesin.

Al Yazma Anıtı için El Ver Antalya’ kampanyası başlatıldı. Kadınlar, al yazmaları ile kampanyaya destek istedi. 180 bin liralık anıtın tamamlanabilmesi için 155 bin lira gerekiyor.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Namus ve Töre Cinayetleriyle Katledilen Kadınlar Anıtı için Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından ‘Yeter! Kadınlar Öldürülmesin. Al Yazma Anıtı için El Ver Antalya’ kampanyası başlatıldı. Atatürk Parkı içindeki Kent Konseyi’nde düzenlenen basın toplantısında kadınlar, al yazmaları ile kampanyaya destek istedi. Al yazmalı minikler ile erkeklerin de yer aldığı etkinlikte, 180 bin liraya mal olacak anıtın tamamlanabilmesi için 155 bin liraya ihtiyaç olduğu belirtildi.

233 KADIN CİNAYETE KURBAN GİTTİ

Kampanyayla ilgili bilgi veren Kent Konseyi Genel Sekreteri Semanur Kurt, Antalya’nın namus ve töre cinayetlerinin en fazla işlendiği illerin başında geldiğini söyledi. Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nın 2007 raporuna göre, 2003 yılında 159 olan töre ve namus cinayetleri sayısının 2006’da 233’e çıktığını dile getiren Semanur Kurt, son beş yıl içinde İstanbul’da 167, Ankara’da 144, İzmir’de 121, Diyarbakır’da 69, Bursa’da 58, Antalya’da ise 46 kadının töre ve namus cinayetine kurban gittiğini aktardı.

KAMPANYAYA DESTEK İSTEDİLER

Namus ve töre adına öldürülen kadınların isimlerinin unutulmayıp anılmasi için ‘Al Yazma Anıtı’ projesinin hazırlandığını vurgulayan Semanur Kurt, böylelikle katledilen kadınları görünür kılarak, toplumsal ayıbın üstünü örtmeyip duyarlı bir kamuoyu oluşturmak istediklerinin altını çizdi. Türkiye ve dünyaya örnek olacak bu projenin Antalya’nın şiddete duyarlı bir kent olması yönünden de anlamlı bir gösterge haline geleceğine dikkati çeken Kurt, şöyle dedi:

“Al Yazma Anıtı’nın hayata geçirilmesinde toplumsal sorumluluk ve vicdanın gereği olarak Antalya milletvekilleri başta olmak üzere, yerel yöneticilerin doğrudan katkıda bulunarak öncü olmalarını beklemekteyiz. Kamu kuruluşları ile özel sektör, STK’lar ve aktif vatandaşlık işbirliği özel önem taşımaktadır. Vurdumduymazlığa karşı bir ibret belgesi olarak bu anıtın yapılması için düzenlediğimiz yardım kampanyasına katılarak, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde daha duyarlı toplum için Antalya halkını katkıda bulunmaya çağırıyoruz. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here