Antalya geçen ay kültürel anlamda çok önemli bir sanat merkezine kavuştu. Kepez ilçesi Dokuma Park içerisine 4 ayrı salonu olan 1000 m2 büyüklüğünde modern sanatlar galerisi açıldı. Eski Dokuma fabrikasının yemekhane binası restore edilerek 15 Temmuz tarihinde güzel sanatlar yarışması sergisiyle kapılarını açtı.(1)

İktidara geldikleri yıldan beri kendi sanat ve sanatçısını yaratmaya çalışan AKP yine başarılı olamadı. Daha önce devşirme(fikren) yönetmen, oyuncu ve “sanatçılarla” başarılı olamayan hükümet, Modern Sanat denemesinde de başarısız oldu. 15 Temmuzdan sonra Antalya’da yapılan operasyonlarda gözaltına alınanların toplanma merkezini, “Dokuma Modern Sanatlar Galerisi” adını verip içine resim sergisi açmak maalesef modern sanat olmuyor. İçeriği itibari ile bayağı ve vasatın altında denebilecek galeri, AKP mitingindeymişsiniz duygusu yaratıyor. Sanatsal anlamda hiç bir değeri olmayan ve sadece yapmak için yapılmış olan bu “şeye” anlam veremiyorsunuz. Parti liderlerinin resimlerini sergilemek, kendi iktidar kavgalarını modern sanat diye sergilemek sanat olmuyor.(3) Hangi AKP seçmeni, Modern Sanat Galerisi adını verdiğiniz yere gezmeye gider? Ya da soruyu şöyle soralım. Bal, Süt, Yumurta gibi filmleri yöneten devşirme yönetmenin ülkede yayınlanmayan filmi (Bağlılık Aslı) neden Türkiye’nin Oscar adayı yapılır?(2) Sanat ve sanatçıya her dönem düşmanca tavır sergileyen bu zihniyet, izlemediği, gitmediği ve dahası sevmediği bu alana neden girmeye çalışır?

Sanat, iktidarın düşlediği şeye hizmet etmez. Ismarlama sanat olamayacağını bizlere modern bir şekilde gösterdiği için Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye teşekkür ederim.

1)http://www.kepez-bld.gov.tr/news.php?id=6700/Kepezden-Antalyaya-modern-sanatlar-galerisi

2)http://www.beyazperde.com/haberler/filmler/haberler-90609/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here