Antalya Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Evi önünde toplanan Gençlik Muhalefeti üyeleri, üniversite harç zamlarını protesto ettiler.

“AKP’nin Har’c’ında Hırsızlık Var” pankartı açarak “YÖK Polis Medya Bu Abluka Dağıtılacak” “Üniversiteler Bizimle Özgürleşecek” “Soyguna Harçlara Hayır” sloganları atan Gençlik Muhalefeti üyeleri adına basın açıklamasını Handan Yıldırım okudu.

AKP tarafından gündeme getirilen bireysel harç uygulaması ile öğrencilerin artık ders satın alacağını ifade eden Yıldırım,  “Harç uygulaması yeniden düzenlense de ana fikir ‘piyasacılık’. Üniversitelerin bütün olarak sermayenin ihtiyaçlarına uygun olarak yeniden yapılandırılmaya çalışılıyor. Hesaplaşılması gereken de budur. Bizler AKP’nin harcını bozmaya devem edeceğiz” şeklinde konuştu.

Üniversite harçlarına yapılan zamların geri çekilmesini isteyen Yıldırım, herkesi eğitimin paralı hale getirilmesine karşı direnmeye çağırdı.

 

 

YENİ BİR ÜNİVERSİTEYİ BİRLİKTE DİRENEREK KURACAĞIZ

AKP, üniversiteleri ‘saf bir piyasa bileşeni’ olarak yeniden yapılandırıyor. Harçlar konusundaki düzenleme de bunun bir parçası. Geçtiğimiz yıl yüzde 100’lük bir harç zammı gündeme gelmiş, ancak gelişen tepkilerin ardından geri çekilmişti. Bu kez ise daha ince bir taktikle harçlar sabit kalıyor görünürken, ‘bireysel harç uygulaması ’gündeme getirildi. Neoliberal üniversite modelinde eğitimin bireysel bir fayda sağladığından hareketle, gelecekte bu faydadan yarar sağlayacak olanların ‘eğitimi satın alması’ anlayışı yerleştirilmeye çalışılıyor. Bu yeni uygulamayla da öğrenciler ‘ders satın almaktadır’. Bunun ardından anlaşılan harç uygulaması tamamen krediler üzerinden ders satın almaya dayandırılmaya çalışılacaktır. YÖK şimdilik bu adımda geri adım atmış görünse de ’YÖK’ün yeni piyasacı matematiği’ ilk üniversiteler bir işletme olarak görülüyor.

YÖK, ‘180 TL harcı görünen öğrencinin 925 TL ödemesinin‘ yarattığı garabet karşısında çaresiz kalarak bu konuda bir düzenleme yapılarak mağduriyetin giderileceğini ifade etti. Böylesi Bir garabeti savunabilmek, onda ısrar edebilmek de zaten kolay değildi. Hele ki AKP, geçen yıl üniversite ve liselilerin hakları ve özgürlükleri için yürüttükleri mücadelenin başını nasıl ağrıttığını gördükten sonra, bu yöntemden vazgeçmek zorunda kaldı.

Bu uygulamanın yeniden düzenlenecek olması YÖK’ün piyasacı zihniyetinin de yeniden düzenleneceği manasına gelmiyor. Harç uygulaması yeniden düzenlense de ana fikir ‘piyasacılık’ yani üniversitelerin bütün olarak sermayenin ihtiyaçlarına uygun olarak yeniden yapılandırılmaya çalışılması, sabit. Hesaplaşılması gereken de budur.

Eğitimin paralı hale getirilmesine karşı direnmeye; öğrencilerin söz ve karar sahibi olduğu demokratik ve özgür bir üniversiteyi bugünden kurmaya çağırıyoruz

 

ANTALYA GENÇLİK MUHALEFETİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here