Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan ÖDP, TKP, ESP ve Halkevi üyeleri “AKP’nin adaletini yargılamaya, 9 Aralık’ta Ankara’ya gidiyoruz” şiarı ile Attalos Heykeline kadar meşaleli bir yürüyüş düzenledi.

Yol boyunca “Metin Lokumcu Onurumuzdur” “Gün Gelecek devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” “Faşizme Karşı Omuz Omuza””Her Yer Hopa Her Yer Direniş”  sloganları atan eylemcilere çevre esnafının ve yoldan geçenlerin alkışlarla destek verdiği gözlendi.

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Şükran Hancıoğlu “Şimdi AKP’nin yaratmaya çalıştığı karanlığı yırtma zamanıdır. Demokratik haklarımızı kullanmamızın, haklarımızı savunmamızın önündeki engelleri ortadan kaldırmak için, AKP’nin adaletini yargılamak için  9 Aralık’ta Ankara‘da Hopa davasına katılalım! “ dedi

Hancıoğlu açıklamasında“ Arkadaşlarımız AKP politikalarına karşı çıktıkları, yaşam hakkını savundukları için tutuklandılar. AKP’nin demokratik kitle örgütlerini, ilerici emek ve meslek örgütlerini, sol – ilerici siyasi partileri hedefine koyması halkı tamamen örgütsüzleştirerek, saldırılarının karşısında duramaz hale getirmek istemesindendir. AKP artık politikalarına karşı gerçekleşen her eylemi “terörist faaliyet” ilan edivermekte;  halk örgütlerini kolayca “terörle” ilişkilendirebilmektedir. Bu oyunu birlikte bozacağız!” şeklinde konuştu.

“Şimdi AKP’nin yaratmaya çalıştığı karanlığı yırtma zamanıdır.” diyen Hancıoğlu “Demokratik haklarımızı kullanmamızın, haklarımızı savunmamızın önündeki engelleri ortadan kaldırmak için, AKP’nin adaletini yargılamak için  9 Aralık’ta Ankara‘da Hopa davasına katılalım! “ çağrısı yaptı

 

 

AKP’NİN ADALETİNİ YARGILAMAYA, 9 ARALIK’TA ANKARA’YA

31 Mayıs’ta AKP’nin seçim mitingi yaptığı Hopa’da; demokratik haklarını kullanarak iktidar politikalarını protesto etmek isteyen; suyuna, yaşamına, doğasına sahip çıkan Hopa halkına karşı başlatılan polis saldırısında emekli öğretmen Metin Lokumcu yaşamını kaybetti. Onlarca insan yaralandı, Hopa halkına yönelik gözaltı, işkence ve tutuklama terörü uygulamaya sokuldu. Bu saldırı emrini AKP iktidarı, bizzat Başbakan Erdoğan vermişti. Ama Metin Lokumcu’nun yaşamını kaybetmesinin hesabını kimse vermedi! Hopa’da yaşamı savundukları için tutuklanan 16 insandan 7’si hala Arhavi cezaevindeler, özgürlüklerinden mahrumlar.

O gün ülkenin dört bir yanında Hopa halkına yönelen ve Metin Hoca‘nın yaşam hakkını elinden alan saldırıyı protesto etmek için insanlar sokağa çıktı. Ankara’da; KESK Şubeler Platformu’nun çağrısı ile bir araya gelen ve AKP iktidarını protesto etmek isteyen binlerce kişinin demokratik haklarını kullanmalarına izin verilmedi. Protesto eylemine yönelik polis saldırısı sonucu gözaltına alınanlar saatlerce işkence gördü, cinsel tacize uğradı hesabını kimse vermedi! Ankara’da Hopa saldırısı protestosuna katılan toplam 23 insan  tutuklandı.

AKP politikalarına karşı çıktıkları, yaşam hakkını savundukları için tutuklandılar.

Aylarca süren tutukluluğun ardından açıklanan iddianamede demokratik haklarını kullanan 28 kişi  “terör örgütüne üyelik” ten yargılanacağı; 79 yıllık bir halk örgütü olan Halkevleri’nin “ülke gündemiyle ilgili etkinliklerde bulunmak” gibi bir gerekçeyle “terör örgütü uzantısı” olarak nitelendirilip hedefe konduğu görüldü. Bu dava AKP’nin inşaa ettiği rejimin simge davalarından biridir! AKP iktidarının; hakkını arayana, hakları için mücadele edene, iktidar politikalarına muhalefet edene tahammülü yoktur. AKP “ileri demokrasisi” demokratik toplumsal muhalefeti, halk muhalefetini tamamen yok etme hedefi üzerine kuruludur. AKP; kendisinden olmayan herkese saldırarak neo-liberal gerici politikalarına karşı duranları; halk düşmanı politikalarını onaylamaya ve kendine biat etmeye zorlamaktadır.

AKP demokratik hakların kullanımını engelliyor

HES’lere hayır diyen Hopa, Tortum, Solaklı halkına, topraklarında termik santral istemeyen Gerze halkına; güvencesizliğe taşeron çalıştırmaya karşı mücadele eden işçilere, parasız eğitim demokratik bir üniversite isteyen öğrencilere, “doğruyu yazmakta-söylemekte” ısrar eden gazetecilere, akademisyenlere ve aydınlara  ve bu topraklarda eşit, özgür biçimde yaşamak isteyen Kürt halkına yönelik giderek tırmanan saldırılar bu nedenledir.

Asıl yargılanması gerekenler yargıçlığa soyunuyor

AKP’nin demokratik kitle örgütlerini, ilerici emek ve meslek örgütlerini, sol – ilerici siyasi partileri hedefine koyması halkı tamamen örgütsüzleştirerek, saldırılarının karşısında duramaz hale getirmek istemesindendir. AKP artık politikalarına karşı gerçekleşen her eylemi “terörist faaliyet” ilan edivermekte;  halk örgütlerini kolayca “terörle” ilişkilendirebilmektedir. Bu oyunu birlikte bozacağız!

Evet yaşamı, doğayı, haklarını savunanlar, iktidar politikalarına karşı mücadele edenler

“YARGILANAMAZ”.

Şimdi AKP’nin yaratmaya çalıştığı karanlığı yırtma zamanıdır. Demokratik haklarımızı kullanmamızın, haklarımızı savunmamızın önündeki engelleri ortadan kaldırmak için, AKP’nin adaletini yargılamak için  9 Aralık’ta Ankara‘da Hopa davasına katılalım!

ESP, ÖDP, TKP, Halkevi,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here