Antalya’da  ODTÜ Direnişine destek amacıyla düzenlenen eylemlere yüzlerce kişi katıldı.

Önceki gün Konyaaltı Çapulcuları Meclisi tarafından Gürsu Birebir önünde Ersan Ünal Parkına düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasının ardından bugünde Emek ve Demokrasi Güçleri ‘Her yer ODTÜ, her yer direniş’, ‘Melih yolun yol değil’, ‘Doğa talanına hayır’ pankartları ile yürüyüş düzenledi.

Kapalıyol Halk Bankası önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’nda yürüyen yüzlerce kişi adına açıklamayı okuyan Nurettin Sönmez, ODTÜ’de yol yapımı için ağaçların katledildiğini ve bölgenin rant ve yağma politikalarına kurban gittiğini söyledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i de eleştiren Sönmez, ‘Mesaisinin büyük bölümünü Gezi direnişi eylemlerini karalamaya ayıran Gökçek bugün tam da kendisine yakışanı yapmaya devam etmektedir dedi.

İnsanı ve Doğayı Katleden Her Yol Direnişe Çıkar!
Diren ODTÜ, Yalnız Değilsin!

İktidarının içinde bulunduğu, ekonomik, siyasi, sosyal darboğazı aşmanın yolunu her fırsatta Gezi Direnişine çamur atmakla geçiştirmeye çalışan, “Eylülde, sonbaharda iktidarımıza karşı eylemler artacak’ gerekçesiyle stadyumlardan, üniversitelere, öğrenci yurtlarına kadar sıkıyönetim ilan eden AKP halka karşı suç işlemeye devam ediyor.
Demokratik muhalefet karşısında her sıkıştığında polis devleti şiddetine sarılanların hedefinde yine ülkede kışı ya da sonbaharı değil baharı daim kılmak isteyenler var.
Bilindiği üzere her şey gördüğü ODTÜ’nün ormanlık arazisinin otoban geçirilmesi gerekçesiyle talan edilmesi ile başlamıştır.  ODTÜ’den geçirilmesi planlanan devasa yolun binlerce ağacın katline, gürültü ve çevre kirliliğine yol açacağı bilinmektedir. Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi tüm bu tartışmaları, projeden doğrudan etkilenecek olan ODTÜ bileşenlerinin, Mahalle halkının görüşlerini görmezden gelmeye devam etmektedir. Belediye başkanlığı yasal süreci bile tamamlamadan otoyol projesini hayata geçirme konusundaki inadına devam etmektedir. Kısacası AKP iktidarı gibi onun büyükşehir belediye başkanlığı da ‘ben yaptım oldu’ anlayışından beslenmektedir.
Mesaisinin büyük bölümünü Gezi Direnişi eylemlerini karalamaya ayıran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bugün tam da kendisine yakışanı yapmaya devam etmekte, yaşam alanlarını hukuksuz bir şekilde yok etmektedir.
Hukuksuz projelerine gerekçe olarak ‘trafik problemini’  gösterenler kentlerin yaşam alanları olduğunu yok saymaktadır.
Tüm bunlara rağmen daha önce Atatürk Orman Çiftliğinde yapıldığı gibi ODTÜ‘lülerin 40 yıl önce elleriyle diktikleri bugün bir ormana dönüşerek Ankara’nın en önemli yeşil alanlarından biri haline gelmiş bölgenin rant ve yağma politikalarına kurban edilmek istenmesi kabul edilemez.
Sorun ‘Yol’ Sorunudur!
Diğer taraftan ODTÜ’ye yapılan saldırı, ODTÜ ile dayanışmak isteyenlere yurdun dört bir yanında estirilen polis devleti terörü sorunun otoban sorunu olmadığını göstermiştir.
Sorun bizim anladığımız şekliyle yol sorunudur. Sorun, demokrasiye, eşitliğe, çoğulculuğa sırtını dönen, yaşam alanlarını ranta, yağmaya, talana açan, bunun için insanları ve doğayı katletmekten geri durmayan,  her geçen gün daha da otoriterleşme yolunu seçen AKP iktidarı ve yandaşlarına karşı bir bütün olarak hayatı savunanların yolu arasındaki sorundur. Gezi Direnişinde de olduğu gibi sorun üç beş ağaç sorunu değildir. Sorun; iyiden, doğrudan, bilimden, güzelden, insandan yana olan her şeyi  yok etmek isteyenlerin tercih ettikleri yol ile buna karşı mücadele edenlerin yolu sorunudur.
Biz emek ve demokrasi güçleri olarak hayata karşı savaş açanların karşısında aydınlık yolu seçerek bundan sonra da mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizler  üstlerine yağan biber gazı kapsüllerine rağmen polisin müdahalesi nedeniyle alev alan ağaçları söndürmek için canhıraş çabalayan ODTÜ’lerin yanındayız.  Bizler   düşman ülke toprağına girer gibi üniversitelerine akreplerle, TOMA’larla girenlere  ‘ODTÜ’ye girmek kask değil kafa gerektirir’ diyen gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Çünkü bizlerin yolu; demokrasiden, eşitlikten, kardeşlikten, barıştan, doğadan, insanlıktan, yaşamdan yana olanların yoludur.  Ve bilinmelidir ki milyonların siyasi iktidara en güçlü mesajlarından birisi olan Gezi Direnişinde olduğu gibi ODTÜ Direnişinde de atılan

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here