Antalya’daki köylülerin 2B isyanı, önce Defterdarlık, sonra AKP’nin kapısında dayandı.

Her iki eylemde de arbede çıktı. Yol kesen köylüler, AKP İl Başkanlığı’na yumurta ve taş attı

AKP’nin orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin çıkardığı 2B Yasası’nda rayiç bedellerin yüksek olmasına isyan eden Antalyalı köylüler, bir kez daha eylemdeydi. Aksu Köyü’nden yaklaşık 300 kişi, sabah saatlerinde Antalya Defterdarlığına giderek Defterdar Hidayet Mat ile görüşmek istedi.

Defterdarlık önünde arbede

Yanlarında getirdikleri içi sebze dolu 2B yazılı tabutu Defterdarlığa bırakmak isteyen köylüler ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Arbedede iki polis hafif şekilde yaralanırken, polisin müdahalesi sırasında tabutun kırılması üzerine sebzeler etrafa saçıldı.

Köylüler, içlerinden 5 kişilik bir temsilci heyeti oluşturarak Defterdar Hidayet Mat ile görüştü. Heyet, görüşmeden bir sonuç alamadıklarını söyleyince köylüler, bu defa AKP Antalya İl Başkanlığı’na yürüme kararı aldı.

AKP’ye taş ve yumurta

Arbede sırasında bir köylünün fırlattığı trafik işaret levhası başına isabet eden bir polis hastaneye kaldırıldı.

Çevre yolundan “Köylüdür dediler, hakkımızı yediler”, “Aksu burada, başbakan nerede” sloganları atarak yürüyen ve AKP İl Başkanlığı’nın önüne gelen köylüler, AKP İl Başkanı Mustafa Köse’nin kentte bulunmadığının söylenmesi üzerine binanın yakınındaki Sanayi 1 Kavşağı’nı ve Gazi Bulvarı’nı trafiğe kapatarak oturma eylemine başladı.

AKP İl Başkanlığı’nın önünde TOMA’lar ve çevik kuvvetlerle barikat kuran polis, köylülerden eylemi sonlandırmasını istedi. AKP yönetimiyle görüşmek istediklerini söyleyen 2B karşıtı köylüler, barikatı aşarak parti binasına girmek istedi.

Polis ile bir süre arbede yaşayan köylüler, daha sonra yanlarında getirdikleri yumurta ve taşları AKP İl Başkanlığı’na fırlattı.

Arbededen sonra AKP İl Başkanlığı önünde bir saatlik oturma eylemi yapan köylüler, önümüzdeki günlerde eylemlerine devam edeceklerini söyleyerek açıklamalarını sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here