IŞİD tarafından 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybeden Emek Partisi GYK Üyesi Korkmaz Tedik’in adının Konyaaltı ilçesinde bulunan bir parka verilmesi AKP’li ve MHP’li meclis üyelerini rahatsız etti.

Konyaaltı Belediyesinin aralık ayı meclis toplantısında, Korkmaz Tedik’in isminin parka verilmesi gündeme geldi. AKP İlçe Başkanı Tayfun Bayar, Sarısu Mahallesi’nde yeni yapılan parka Korkmaz Tedik’in isminin verilmesine karşı çıktıklarını söyledi. Bayar gerekçe olarak Korkmaz Tedik’in cenaze törenine HDP’li Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Sırrı Süreyya Önder gibi isimlerin katılmasını öne sürdü.

“IŞİD’E SES ÇIKARMAYANLAR, BARIŞI SAVUNANLARDAN NEDEN RAHATSIZ OLUYOR”
AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin itirazına tepki gösteren Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik, “Birçok ilde belediyeler parklara, kütüphanelere katledilen 103 insanın isimlerini veriyor. Antalya’da da Konyaaltı Belediyesi bir parka Korkmaz’ın adını verdi. Alınan bu karar AKP’li ve MHP’li meclis üyelerini rahatsız etti. IŞİD’in yaptığı katliama ses çıkaramayan meclis üyelerinin barışı savunan oğlumun isminden rahatsız olmalarını anlamış değilim” dedi.

Tedik, ‘Oğlumun adını parka veren Konyaaltı Belediye Meclisine, Başkanına bu konuda duyarlı herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“DAYANIŞMA VE BİRLİK MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”
Emek Partisi Antalya İl Örgütü de, AKP’li ve MHP’li belediye meclis üyelerine tepki gösterdi. Partinin Antalya İl Başkanı Hasan Alkan, meclis üyelerinin açıklamalarının “çatal dilli, iki yüzlü, katliamı aklayan düşmanca açıklamalar” olduğunu söyledi.

Alkan “7 Haziran seçimlerinden başlayarak devam eden canlı bomba saldırılarında ve katliamlarda hayatını kaybedenler, adeta terörün mağduru değil de sorumlusuymuş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bu açıklamalar iktidarın kendi sermaye çıkarlarını savunanlar dışındaki herkesi terörist ilan ettiği net olarak gösteriyor. ‘Biz gelmezsek kaos gelir’ çığlıklarıyla halkı doğrudan terörle tehdit eden bir iktidar ne yazık ki benzer yöntemlere başvurmaktan geri durmuyor” diye konuştu.

Alkan son olarak “Emek Partisi olarak dayanışma ve birlik mücadelemiz devam edecek” dedi.

KONYAALTI BELEDİYESİ’NİN “KORKMAZ TEDİK PARKI” KARARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

10 Ekim 2015’te KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin “Savaşa inat, barış hemen şimdi”, “Acil barış, acil demokrasi“ şiarıyla düzenlediği Emek, Barış, Demokrasi mitingine katılmak için gelenlerin toplandığı Tren Garında başlayan yürüyüşte peş peşe iki IŞID’li canlı bomba saldırısı gerçekleştirilmişti. Ankara Garı Önünde gerçekleşen katliamda 103 kişi hayatını kaybetmiş partimiz Genel Yönetim Kurulu (GYK) üyesi Korkmaz Tedik de hayatını kaybetmişti. Korkmaz Tedik’in adı bir Akdeniz Üniversite mezunu bir öğrenci ve hayatının büyük kısmını Antalya’da geçirmiş olması, ailesinin şehrimizde yaşaması, Türkiye Cumhuriyet’nin en büyük katliamını unutturmamak ve mücadelesi anısına Antalya’da Muratpaşa ve Konyaaltı belediye meclisleri kararıyla iki ilçede birer parka verildi. Konyaaltı Belediyesi meclis kararı sonrası yerel ve ulusal basında AKP ve MHP’li meclis üyeleri tarafından verilen demeçler ve yalan dolu ifadeler bu açıklamayı yapmamıza neden olmuştur. Yapılan açıklamaların çatal dilli, halk düşmanı, iki yüzlüce, katliamı aklayan, partimize ve Korkmaz Tedik’e karşı düşmancadır. İlk olarak Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin; Muratpaşa ve Konyaaltı Belediye Meclisi üyelerinin; 10 Ekim’le yayılmak istenen korku, saldırganlık ve baskı karanlığına her vesileyle karşı duran tüm emekçileri, gençleri, kadınları ısrarlı mücadele ve dayanışmalarından dolayı kutluyoruz. Asılsız, halkın gözünde kendilerince halkın gözünde küçük düşürücü ifadeleri barış ve dayanışmaya tahammülsüzlüğünün esas sebebinin de bu birliğe ve dayanışmaya dayanan güç olduğunu biliyoruz.

10 Ekim 2015’te Ne Oldu? Ankara Garı Katliamı Nasıl Oldu?

10 Ekim 2015’te DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Ankara Garı önünde ‘Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi’ sloganları etrafında yüz binler toplanmıştı. Partimiz de bu mitingin örgütleyicisi oldu. İki IŞİD’li canlı bombaların elini kolunu sallaya sallaya Ankara Garı Önüne gelip kendisini patlatması 103 insanımızı aramızdan aldı. Ankara Garı Katliamı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı bombalı saldırısı olmasının yanı sıra Adana, Mersin, Suruç, Gaziantep, İstanbul gibi Türkiye’nin birçok yerinde aynı zaman dilimi içerisinde düzenlenen hain halk düşmanı saldırıların bir parçasıdır. Hatta aynı barbar karanlık bir kez azdıktan sonra zaptedilememiş Avrupa’nın ve Dünya’nın birçok yerinde benzer saldırılar düzenledi.. Peki burada malum açıklamalarda ifade edilmeyen nedir? 10 Ekim’de sanki alelade bir patlama olmuştur ve orada hayatını kaybedenlerden biri de GYK üyemiz Korkmaz Tedik’tir. Açıklamaların hiçbirinde katliamın iki IŞİD’li canlı bombacı tarafından gerçekleştirildiği ifadesi yok. Gözden kaçmış ufak bir detay olmadığı işin ayan beyan belli bu yönüne bile bakınca azgın saldırganlığın teröre lanet değil aksine destek beyanı olduğunu görüyoruz.

Bu mesnetsiz açıklamalara bakınca 7 Haziran 2015 seçimleri hemen öncesinden başlayarak devam eden canlı bomba saldırılarında ve katliamlarda hayatını kaybedenler adeta terörün mağduru değil de sorumlusu . Aslında bu üslup süngülerin üstüne kurdukları iktidarın kendi sermaye çıkarlarını savunanlar dışındaki herkesi terörist ilan ettiği üslubun basit ama cevabı hak eden bir yansıması. “Biz gelmezsek kaos gelir” çığlıklarıyla halkı doğrudan terörle tehdit eden bir iktidar ne yazık ki benzer yöntemlere başvurmaktan geri durmayacak.

COVID-19 pandemisi sürecinde gerçek vaka sayılarının açıklanmasına ilişkin talebe bile ‘vatan hainliği’ yaftası yapıştıran çaresizlikten de ötesini beklemiyoruz.. Ancak bütün bunlar hiç yaşanmamış gibi birdenbire ‘sağlık emekçisi dostu’ kesilen kara propaganda; ‘biz onun yerine hayatını kaybeden bir sağlık çalışanımızın isminin verilmesini önerdik’ ifadesini akla karayı bulamaç etmek için ortaya atıldı.. Sağlık emekçilerinin taleplerinin dile getirilmesinde de, örgütlenmesinde de, işçilerin emekçilerin yaşamlarının, kültürlerinin, geleceğinin; parklarda, meydanlarda her yönüyle yaşatılması bilincinin içinde Emek Partisi zaten var ve bunu gururla, ısrarla ifade ederiz… Hamasetle değil de! Henüz pandemi gündemi hayatımızın hiçbir yerinde değilken bile yıllar önce Antalya’da sağlık ekipman ve cihazları üreten işyerinde greve giden kadın işçilerin direnişinde Korkmaz en ön safta ısrarla mücadele etmiştir. O gün direnişte olan işçilere soralım: “Bugün çamur saçan hangi yerel siyasetçiyi yahut onun izdüşümü birisini mücadelede Emek Partisi gibi Korkmaz gibi yanınızda buldunuz?” Emekçiler onların ajandasında linç ve hamaset gündeminin konuk oyuncusu, sermaye yancısı pozisyonlarına bakarsak da azılı düşmanıdır.

Emeğin çıkarlarını savunmak bu gerçeğe bakınca elbette netamelidir. Barışı savunmak da öyle… Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın, Sırrı Süreyya Önder’in ve başka HDP’li siyasetçilerin Korkmaz’ın cenazesine katılması; Korkmaz’ın, ailesinin, yoldaşlarının acısını paylaşması; barış demokrasi mücadelesinde bizi sizin ‘aman ne derler’ korkuluğunuza sarmaz, saramaz. Aynı terörist saldırıda HDP’li, CHP’li ve başka siyasi parti sendika üyesi olanlar da hayatını kaybetti.

10 Ekim Ankara Garı katliamında GYK Üyemiz Korkmaz Tedik dahil 16 üyemiz hayatını kaybettik. Toplamda 103 Barış Güvercinini Korkmaz’ın şahsında anmaya, dayanışma ve birlik mücadelesinin emekçilerin gelecek mücadelesi doğrultusundaki bir parçası olmaya devam edeceğiz.

Yaşasın Barış, Demokrasi ve Emek Mücadelemiz…

Emek Partisi Antalya İl Örgütü

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here