Manavgat ilçesine bağlı Ahmetler köyünde yapılmak istenen HES projesine karşı köylüler

dün gece Ahmetler Kanyonunda çadır kurarak nöbet tutmaya başladı. Geceyi yağmur altında yaşam nöbeti tutarak geçiren köylülere bu sabah jandarma müdahele ederek iş makineleri kanyona girdi. Gün boyu yetkililere ulaşmaya çalışan köylüler, iş makinaları kanyondan çıkana kadar nöbete devam edeceklerini belirtirken, köylülerin kanyona girişi jandarma tarafından engellendi.

Köylülerin yardım çağrısı üzerine Antalya ve çevre ilçelerden bölgeye giden yaşam savunucuları Ahmetler Kanyonu’ndaki direnişe destek veriyor. Dün akşam ve bugün sabah saatlerinde gerçekleşen jandarma müdahalesinin ardından aralarında bir heyet oluşturarak Manavgat Kaymakamlığı ve ilgili kamu kurumlarıyla görüşen köylüler iş makinelerinin kanyondan çıkarılmasını istiyor.

300 Ahmetlerli kanyonda nöbete başladı
Dün geceden buyana yaşanan gerginliğin şu saatlerde kadın erkek yaklaşık 300 köylünün kanyonda toplanmasıyla sürdüğü öğrenildi. İş makinelerinin çalıştığı alanın yaklaşık bir kilometre uzağında kanyon girişinde jandarma tarafından engellenen köylülerin nöbeti bu gece de sürecek.

Yetkililere ulaşmaya çalışan köylüler hukuki süreci devam eden projeyle ilgili çalışmanın yasadışı olduğunu öne sürerken, kanyondaki su kaynağından yararlanan 14 köy muhtarının da imzasıyla projenin hukuksuzluğuna ilişkin bilgileri yetkililere ilettiklerini belirtiyorlar.

‘Üç kuruşluk fayda için binlerce insan yok sayılıyor’
Geçtiğimiz ay da benzer görüntülere sahne olan Ahmetler kanyonunda HES şirketinin güvenlik elemanlarıyla köylüler arasında yaralanmalarla sonuçlanan kavgalar yaşanmıştı. Ahmetler köyünün resmi web sitesinde bugün yapılan yardım çağrısında ise köyün iki koldan çevrildiği duyurularak, şu ifadelere yer verildi:

“En az 15 köyün su kaynağı olan bir ırmağın suyu, burada yaşayan insanlarının bir tanesinin bile haberi olmadan Ankara’da hazırlanan bir projeyle bir şirkete satılıyor. Yılda ancak 6 ay çalışacağı söylenen uyduruk bir HES’le üç kuruşluk fayda için binlerce insan yok sayılıyor.

Kanyonda işgal var, köylülerin güvenliği sağlansın

Bölge köyleri ve özellikle de Ahmetler köylüleri buna itiraz ediyor. Sesini duyurmaya çalışıyor. İki yıldır basın açıklamalarıyla, mitinglerle, dilekçelerle devlet yetkililerini göreve çağırıyorlar. Ne bir devlet memuru, ne bir kaymakam, ne bir vali, ne bir bakan hiç biri ‘Ey millet, siz ne diyorsunuz, ne istiyorsunuz?’ diye sorma nezaketini bile göstermedi. Şimdi kanyonda işgal var, devletin jandarması şirketin özel güvenliği gibi görevlendirilmemeli. Köylülerin de güvenliği sağlanmalı.

‘Enerji Bakanı bu insanları neden duymuyor?’
Şimdi tekrar ‘Nerede bu devlet?’ diye sorma hakkımız yok mu? Bu ilçenin kaymakamı bu kadar yüksek sesle feryat eden köylüyle niçin ilgilenmiyor? Bu ilin valisi Ahmetler’i neden dinlemiyor? ‘Bazı HES’ler için vatandaşta huzursuzluk var, bunları gözden geçireceğiz’ diyen Enerji Bakanı bu insanların sesini niçin duymuyor? İşte huzursuzluk olan yerlerin başında burası var, ilgi bekliyoruz sayın bakanım.

600 yıllık köyün suları elinden alınacaksa
Ahmetler bu toprakların 600 yıllık en eski köyü ve bu ülkenin bütün değerlerine sahip olmakla öğünen en güzel köyü. Binlerce Ahmetlerli yok sayılacaksa, suları ellerinden alınacaksa, kanyonları çöl olacaksa ve Ahmetlerliler insan yerine konup muhatap alınmayacaksa ne yapsınlar? Eğer hukuki süreçler bitmeden köylülerin yaşama alanları böyle emri vakilerle ellerinden alınacaksa Ahmetler’e yaşayacakları başka bir yer, başka bir yurt bulsunlar ve köyü başka bir yere taşısınlar.

‘Nerede bu devlet, sesimizi duyacak kimse yok mu?
Son defa buradan bütün sağduyu sahiplerine haykırıyoruz: Hukuki süreç bitmeden HES şirketine verilen destek çekilsin. Bir ay önce ellerindeki silahlarla köylülere saldıran şirket yetkilileri hakkında işlem yapılsın, elleri silahlı kanyon ve köy çevresinde dolaşan bu saldırganlardan köylülerin korunması için önlem alınsın! Nerde bu devlet? Sesimizi duyacak kimse yok mu?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here