AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in uzak ilçelere sürgün ettiği çalışanlarla
dayanışmak ve Türel’i protesto etmek için Tüm Bel Sen Antalya Şube Başkanlığı bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan sürgünler sonrası yargı kararıyla geri dönen çalışanların AKP’li Türel tarafından yeniden sürgün edilmesi, Attalos Meydanında yapılan bir açıklama ile protesto edildi.

Meydanda açıklamayı okuyan Tüm Bel Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, Menderes Türel’in Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle başlayan ve yüzlerce işçi, memuru yerinden, yurdundan eden, insan haklarına aykırılığı valilikçe belgelenen ve mahkeme kararlarıyla ‘kamu yararına ve hizmetin gereklerine aykırı’ bulunarak iptal edilen sürgün uygulamasının belediye emekçilerine tebliğ edilen yeni atamalarla kalıcı hale geldiğini söyledi.

SÜRGÜN ‘İNSANLIK AYIBIDIR’ ANTALYA’YA İYİ GELMEYECEK!

Sayın Menderes Türel’in Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilmesiyle başlayan ve yüzlerce işçi, memuru yerinden yurdundan eden, insan haklarını aykırılığı valilikçe belgelenen ve mahkeme kararları ile ‘kamu yararına ve hizmetin gereklerine’ aykırı bulunarak iptal edilen’ ‘sürgün’ uygulaması, 15 haziranda biz belediye emekçilerine tebliğ edilen yeni ‘atama’ tayınleri ile kalıcı hale getirildi.

Değerli Basın emekçileri, Büyükşehir Belediyesi meclisinden gecen ‘ilçelere atama yönetmeliği’ ile bizler içerisinde yaşadığımız kent merkezi Antalya’dan TEHCİRE zorlanıyoruz. Zaten Bu yönetmelikle Sayın Türel; bu güne kadar gerekleştirdiği sürgün uygulamasına ‘kılıf’ hazırlamıştır. Özellikle, yargı kararı ile geri dönen arkadaşlarımızın tekrar aynı yere atamasının yapılması ‘cezalandırma’ uygulamasının devam ettiğini gösteriyor. İlcelere ayrılan bin kişilik kadro ile geride kalan bütün personel tehdik altına alınmaktadır. Ve, bu yönetmelik sayın Türel’in elinde padişahın kılıcı gibi biz çalışanlar üzerinde her zaman sallanacaktır. Keyfilik öyle bir hal almış ki, yönetmelikle hazırladıkları daimi kadro sayılarına bile uymuyorular. Gündoğmuş ilçesinde iki bilgisayar bulunmasına rağmen altı bilgisayar işletmeni arkadaşın ataması yapılmıştır.

Antalya Büyükşehir Belediyesinde, kanun, yasa, hak, hukuk, vicdan ve adalet kalmamıştır artık. Orman kanunu uygulanmaktadır sadece! İdari gücü elinde bulunduranlar keyfi ve sorumsuz davranmayı ‘meziyet’ saymaktalar.

Sayın Türel; Mahkeme kararları, insan hakları raporu, kamuoyu ve sendikalar nezdinde ‘yok’ hükmünde olan ve artık insanlık ayıbına dönüşen bu ‘sürgün’ uygulaması Antalya’ya, tayin olduğumuz ilçe halkına ve bizlerin sosyal-aile yaşantısına zarar vermektedir. Ayrıca; bu uygulamayı ısrarla sürdürmek istemeniz ise etik olmadığı gibi hukuken cezalandırılması gereken bir suçtur artık…

Sayın Türel; Yüzlerce işçi ve memur arkadaşım kutsal sayılan Ramazan ayını bu senede huzur içinde değil, sayenizde ‘eziyet’ altında ve sürgünde geçirecek. Yine, aileler parcalanacak, çocuklarının eğitim hakkı örselenecek, yine bizler sosyal-psikolojik travmalar yaşayacağız. Ve, siz yine çıkıp basının karşısına hepimiz için ‘zulme’ dönüşen bu sürgün uygulamasını ‘ilçelerde yaşayan vatandaşlara hizmet götürebilmek aşkıyla’açıklayacaksınız! Hatta, daha da ileri gidip, ‘bunlar Antalya’ya bağlı ilçelerde yaşayan vatandaşlarımıza hizmet götürmemizi engelliyorlar, bunlar Antalya’ya ihanet ediyorlar’ diyerek bizleri vatan haini bile ilan edebilirsiniz!

Ama, bu açıklamalarınıza artık kimse inanmıyor.Aslında sizde inanmıyorsunuz söylediklerinize. Çünki, bu ‘görevlendirme-atama’ uygulamanızın altında ne cennet Antalya’nın parçası olan ilçelerimize hizmet götürme aşkı, ne de insan sevgisi, ne de vatan sevgisi yatmaktadır. Tam tersine, bu beyanatları kendinizce ‘muhalif’ olarak fişlediğiniz işçi ve memurları ‘asli görevlerinden’ uzaklaştırarak cezalandırmak için gerçekleştirdiğiniz malum sürgün uygulamasının üzerini örtmek için yaptığınızı ‘mısırdaki sağır sultan’ bile duymuştur! Daha da vahim olanı ise, bu sürgün uygulamasını kurumu zarara uğratarak, çalışma barışını bozma pahasına sürdürmekte ısrar ettiğiniz gerçeğini başta biz çalışanlar olmak üzere bütün Antalya kamuoyu bilmektedir.

Sayın Türel’in söylediklerinin tersine, biz mesleki ve akademik kimliğimizle Antalya ve ilçelerinde yaşayan vatandaşlarımıza kaliteli, sağlıklı ve nitelikli kamu hizmet götürme sorumluluğunu üzerimizde taşıdığımızın bilincindeyiz.

Ve, bizler için Antalya, kuşkusuz dünyanın en güzel yeridir. Ayrıca, Akseki, Gündoğmuş, Alanya, Gazipaşa dahil bütün ilçelerimiz bu cennet parcası Antalya’nın en güzel yerleridir.

Bu ilçelerimizin adlarınn önüne-arkasına ‘sürgün yeri’ sıfatını getiren bizler değiliz. Sayın Türel doğru söylüyor; ‘bu ilçelerimizin böyle anılması bu ilçelerin tarihine ve bu ilçelerde yaşayan vatandaşlara yapılmıs çok büyük bir haksızlıktır’. Çünkü, hiç kimse yaşadığı yerin ‘olumsuz’ bir sıfatla anılmasını istemez. Ancak, kamuoyu nezdinde böyle bir ‘algı’ oluşmasına yol açan bizler değil, bizzat Sayın Menderes Türel’in gerçekleştirdiği ‘sürgün’ uygulamasının kendisidir.

Bizler, ‘atamamız’ yapılan ilçelere gideceğiz, burada yaşayan vatandaşlarımızla bütünleşerek ekmeğimizi ve suyumuzu paylaşacağız. Hizmet verme koşullarının ve araçlarının sağlanmadığı, en doğal insanı ihtiyaçların bile karşılanmadığı şartlarda halkımıza hizmek sunmaya çalışacağız. Ve bunu bir insanlık görevi olarak yerine getireceğiz.

Ancak, aynı zamanda bizler, çalışma barışını bozan, kamu yararı ve hizmetin gereklerine uymayan ve bizlerin iradesini yok sayan ve insan haklarına aykırı olarak gerçekleştirilen bu ‘sürgün ataması’ işlemini İPTAL edilmesi için yargıya taşıyacağız. İnanıyoruz ki, yargı daha önce kendisinın bizzet vermiş olduğu kararları yok sayan, hukuku bekleme odasına alan bu ‘atama’ işlemini de iptal ederek çalışma barışının sağlanmasında demokrasiye katkı sunacaktır.

Bu yaz, ülkemizde olduğu gibi Antalya’da da sıcak geçecek. 2015 haziran seçimlerinin sonuçları bizleri demokrasi adına, hak ve özgürlükler adına, barış ve kardeşlik adına daha da umutlandırmıştır.

Yaşadığımız bu yağma ve sürgün uygulamasının kaynağı olan 6360 sayılı Büyükşehir Yasası iptal edilmelidir. Mecliste gurubu bulunan ve hükümet senaryoları üzerine zar atan tüm siyasi partilere buradan sesleniyoruz; seçim vaatlerinize sadık kalarak, verdiğiniz sözleri unutmadan, emek ve demokrasi temelinde bir proğram çercevinde hükemet kurmak ya da ortağı olmak ahlaki ve siyasi sorumluluğunuz seçim öncesi göre daha da elzem hale gelmiş ve hayati bir önem kazanmıştır. Antalya Büyükşehir Belediyesinde yaşadığımız bu zulum ve eziyetin sona bulmasınada yardımcı olacağına inandığımız bu ‘siyasi sürecin’ sıkı bir takipçisi olacağımızı da belirtmek istiyoruz.

Ve, Biz belediye emekçileri de kendi birliğimizi sağlayarak ve yerel, ulusal, uluslar arası kamuyonun da desteğini yanımıza alarak bu yaz sıcağında işimizi, ekmeğimizi ve onurumuzu koruyabilmek için mücadele bayrağını daha da yükselteceğiz. Kazanan biz, kayeden yine mahkeme kararlarına ve ‘insan haklarına aykırı’ uygulamalara imza atanlar olacaktır.

İŞİMİZE, EKMEĞİMİZE VE ONURUMUZA SAHİP ÇIKIYORUZ!

‘SÜRGÜN’ ATAMALARI ANTALYA’YA İYİ GELMİYOR-GELMEYECEK!

TÜM BEL SEN ANTALYA ŞUBESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here