“AKP Elini Cebimizden Çek” diyen, ÖDP Antalya İl Örgütü üyeleri, Attalos Heykeli önünde bir araya geldi.

Ülke genelinde eş zamanlı eylem yapan Özgürlük ve Dayanışma Partisi, zamlara ve hayat pahalılığına karşı sokağa çıktı . ÖDP Antalya İl Örgütü üyeleri Attalos Heykeli önünde zamları protesto ederek elektrik faturalarını yaktı.

Basın açıklamasını İl Yönetim Meclisi Üyesi Aysel Aydın okudu.

AKP Krizin Faturasını Emekçilerin Sırtına Yıkmaya Çalışıyor.

Damadın açıkladığı İkinci Yeni Ekonomik Programın ilk müjdesi elektriğe %15, oto gaza %9 zam olmuştur.

Son gelen zamla beraber bir yılda Elektriğe toplam %60 zam yapıldı. Bununla beraber;
Doğalgaza: %52
Akaryakıta: %30
Gıdaya: %50
Tekel Ürünlerine: %60
Süte: %50
Beyaz Ete: %40 zam geldi.

Türkiye İMF’siz bir İMF programı altına sokulmuştur.

İşsizlik her geçen gün büyüyor, emeğiyle geçinenler yoksulluğa mahkum ediliyor. Zamlar ve pahalılık altında milyonlar geçinemiyor. İşçinin, kamu emekçisinin, emeklinin maaşlarına yapılan maaş artışları, gıdaya, yakıta, elektriğe ve doğalgaza yapılan zam oranın çok ama çok altında kalıyor.

Soframızdaki ekmeğe, cebimizdeki üç kuruşa göz dikenler, ekonomi uçuşa geçti açıklaması yapıyor. Emekçilerin büyük bir bölümü, asgari ücret yada asgari ücretin biraz üstünde maaş alırken, insanlar ay sonunu zar zor getirirken, halk zamların altında ezilip süründürülürken ekonomi kimin için uçuyor.

Yoksa uçurduğunuz ekonomi halktan alıp yandaşlarınıza dağıttığınız vergi kıyakları ve teşvikler midir? Asgari ücretliden bile vergi alırken, öğrencilerin kredi borcunu tek kuruşuna kadar tahsil ederken, yandaşlardan tek bir kuruş bile almamanız mıdır?

Siz bir avuç yandaşın ekonomisini uçururken, halkın ekonomisi zamlarla ve hayat pahalılığıyla tepetaklak yere çakılmaktadır.

Sermayenin dikte ettiği ve AKP iktidarının yaptığı zamlarla her geçen gün halkın yaşam koşulları daha da kötüleşmektedir. Bir avuç azınlık dışında kalan yurttaşlarımızın nefes alacak dahi hali kalmamıştır. Akaryakıta, gıdaya, elektrik ve doğal gaza yapılan bu zamlarla hayat yoksullar, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, dar gelirliler için daha da çekilmez hatta yaşanmaz gelmiştir.

Halk olarak artık YETER diyoruz!

Artık ne sıkacak kemer kalmıştır ne de dayanacak güç. Derhal yapılan tüm zamlar geri çekilmelidir. Şimdi her yerde omu omuza verip işsizliğe, yoksulluğa, açlığa, hayat pahalılığına, zamlara, karşı sesimizi daha fazla yükselteceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here