Konyaaltı sahilinde bir eylem yapan Konyaaltı Halk Meclisi üyeleri, sık sık “Sahiller Halkındır Halkın Kalacak” ” Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganları attılar.

Sabahın erken saatlerinde gelerek Konyaaltı Sea Life Oteli karşısında birlikte kahvaltı yapan Konyaaltı Halk Meclisi üyeleri, sahillerin özelleştirme girişimlerine karşı dikkat çekmek amacıyla bir basın açıklaması yaptılar.

Grup adına açıklamayı okuyan Tülün Koç, “Konyaaltı Sahil bandı halkın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda mimar ve mühendis odaları tarafından projelendirilmeli ve önerilerimiz dikkate alınarak düzenlemeler yapılmalı ve önümüzdeki sezona yetiştirilmelidir.” dedi.

AKP’nin el altından sahili özelleştirmek için ; Halk kullanmasını bilmedi; şezlongları kırdı, şemsiyeleri bozdu,kumsalı kirletti gibi kara propaganda yaptırdığını ifade eden, AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sahillerle ilgili tasarrufunu en kısa sürede ilgili belediyelere devretmesi gerektiğini söyledi.

Değerli Basın Emekçileri
Değerli Dostlar,
Günümüzde vahşi kapitalizm , doğası gereği holdingleri, tekelleri aracılığı ile karına kar katmak için doğayı katletmektedir. Bu nedenle;
Denizler ısınmakta ,nehirler ,göller hızla yok olmakta, canlı türleri tükenmektedir. Toprak yok edilmekte, tarım ve hayvancılık öldürülmektedir.
Ülkemizde bilinçsiz ,plansız kar odaklı sürdürülen politikalar;12 yıllıkAKP iktidarında “çılgın projeler” ,’ekonomik büyüme ‘ adı altında hızla devam etmektedir. Doğamız yağmalanmakta,talan edilmektedir. Halkın,çevre gönüllülerinin itirazları,yargı kararları, ÇED raporları görmezden gelinmekte,yok sayılmaktadır.

Bu talan ve doğa katliamlarının karşısında halk direnmekte,mücadelesini tüm baskılara rağmen sürdürmektedir.Bu direnişin bir parçası olan bizler de doğamıza mahallemize,parklarımıza ,denizimize,sahilimize,sahip çıkmak için mücadele ediyoruz.

Dostlar;
Bir deniz sezonunu daha geride bıraktık.Biz Konyaaltı Forumu olarak Eylül ayında yapmamız gereken sahillerle ilgili açıklamamızı çeşitli nedenlerle gecikmeli olarak şimdi gerçekleştiriyoruz.

Bilindiği gibi 30 Mart Yerel Seçimler öncesinde Baki Grupla biten sözleşme sonucunda sahildeki işletmeler yıkılmış,Konyaaltı Sahili bir süre kullanılamaz durumda kalmıştı. Yerel seçimler sonrasında Batı Milli Emlak Grubu 10 yıllığına Konyaaltı Sahilinin kullanımını Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne vermişti.

Bu gelişmeler olurken bizler forumumuzda ”nasıl bir sahil istiyoruz?”gündemiyle birçok toplantılar yaptık.Bu toplantılarımızda öne çıkan ;
-Sahiller halkındır, özelleştirilemez ,
-Sahiller, bulunduğu yerin belediyeleri tarafından kendi personeliyle tüm halka nitelikli,ucuz,temiz bir hizmet vermelidir.
Bu düşünceler doğrultusunda Konyaaltının tüm pazarlarında ve Antalya’nın tüm meydanlarında imza standları açtık.Binlerce bildiri dağıttık ve basın açıklamaları yaptık.Tüm bu çalışmalarımızın sonucunda taleplerimizi içeren topladığımız on bine yakın imzayı Antalya Valiliği ve Antalya Büyük Şehir Belediyesi’ne teslim ederek, taleplerimizin takipçisi olacağımızı yaptığımız basın açıklamasıyla ilan ettik.
Bunların sonucunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Sahilinde şezlong ve şemsiyelerin ücretsiz halkın kullanımına sunulacağını açıklamıştı. Bizler Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında periyodik olarak yaptığımız gözlemlerimizi ve değerlendirmelerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.
1.Şezlong ve şemsiyelerin abartılı bir şekilde rastgele sahillere yığılması kullanımda sorun yarattığı gibi,görüntü kirliliğine neden olmuştur.
Bunun giderilmesi için ;Şemsiye ve şezlonglar sabitlenmeli,belli aralıklarla yerleştirilmelidir. Ayrıca plajlar arasında yeterince boş alanlar bırakılmalıdır.
2-Yeterli sayıda tuvalet, duş ve kabin olmadığı ,var olanların yeterince temiz olmadığı görülmüştür. Tuvalet ,duş ve kabin sayısı arttırılmalı , temizlik ve bakım daha sağlıklı yapılmalıdır.
3.Çöp kutuları ve konteynırların yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bunların daha sık yerleştirilmesi ve temizlikle ilgili uyarı levhalarının asılması gerekir.
4- Cankurtaranlar sürekli görev yerinde bulunmalıdır.
5- Büfelerde yiyecek ve içeceklerin fiyatı sahil dışındaki satış noktalarından daha ucuz olmalıdır.
6.Antalya’nın iklim koşulları dikkate alınarak sezonluk değil, halkın ihtiyaçlarını giderecek şekilde bazı plajlar, açık tutularak büfeler tuvaletler yıl boyunca hizmet vermelidir
7- Kıyılardaki görüntü kirliliği yaratan tel kafesler hemen kaldırılmalıdır.
Halk kullanmasını bilmedi;şezlongları kırdı,şemsiyeleri bozdu,kumsalı kirletti gibi bahaneleri kabul etmiyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi sahillerle ilgili tasarrufunu en kısa sürede ilgili belediyelere devretmelidir.(Konyaaltı Sahili Konyaaltı Belediyesine,Lara Sahili Muratpaşa Belediyesine diğer sahiller de ilgili belediyelere)
Konyaaltı Sahil bandı halkın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda mimar ve mühendis odaları tarafından projelendirilmeli ve önerilerimiz dikkate alınarak düzenlemeler yapılmalı ve önümüzdeki sezona yetiştirilmelidir.

Değerli Dostlar
Seçim sonrasında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde AKP’nin politikaları doğrultusunda belediye çalışanlarının nasıl işten çıkarıldığını ve sürgün edildiğini hep birlikte gördük. Biz belediye emekçilerinin güvencesiz,düşük ücretlerle taşeron şirketler aracılığı ile değil ;İnsanca yaşayabilecekleri bir ücret,sosyal haklar ve örgütlülüğe sahip ilgili belediyenin yeterli sayıda kadrolu personeliyle halka bu hizmetleri verilmelerini istiyoruz.
Biz Konyaaltı Forumu olarak taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz.Mahallemize,doğamıza,parkımıza,ağaçlarımıza,sahillerimize sahip çıkacağız.

SAHİLLER HALKINDIR!!!
BU DAHA BAŞLANGIÇ MÜCADELEYE DEVAM!!!!

KONYAALTI FORUMU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here