Tüm Emekliler Sendikası’nın (Emekli Sen) Antalya Temsilcisi Mustafa Ayar, Akdeniz GERÇEK’E yaptığı açıklamada aklı başında hiçbir emeklinin iktidardaki hükümete oy vereceğine inanmadığını söyledi.

Geçim sıkıntısı çeken emeklinin durumunun gerçekten içler açısı olduğunu kaydeden Ayar, “Türkiye genelinde dul ve yetimler de dahil 12 milyon emekli olduğunu biliyoruz. Antalya’da 227 bin emekli var. Zaten emekliler Türkiye’deki vergi sistemiyle açlık sınırında yaşıyor. Çalışırken 4 bin lira maaş alan insan emekli olunca 2 bin lira alıyor. Böyle olduğu halde emekliden sağlıkta katılım payları, muayene ücretleri alınıyor. Bunların kaldırılması gerekiyor. İnsanlar zaten açlık sınırında yaşıyor. Sen bir de onlardan üstüne para alıyorsun. Olmaz böyle şey. Bununla ilişkin emeklilerimizi örgütlemek, mücadele etmek, demokratik baskı unsuru olmak için çalışmalarını yoğunlaştırıyoruz. Ben aklı başında olan bir emeklinin bu hükümete oy vereceğini kesinlikle düşünmüyorum. Biz asla emek düşmanı, yoksul düşmanı, fakir düşmanı bu iktidara asla oy vermeyeceğiz. Alternatifi var mıdır yok mudur tartışılır ama bunlara oy vermeyeceğimiz kesin” dedi.

ASGARİ ÜCRET 2 BİN 300 LİRA OLMALI

Ayar, asgari ücretle ilgili görüşlerini de açıkladı. Asgari ücretin 2 bin liradan aşağı olmaması gerektiğinin altını çizen Ayar, “Bize göre asgari ücret net 2 bin 300 lira olmalıdır. Ben vereceklerine imkan tanımıyorum ama mücadele etmek lazım. Ben bu hükümetin bırakın 2 bin lirayı, bin 800 TL bile yapacağını düşünmüyorum. Yarın seçim olsa bile yapmayacak. Çünkü bir şekilde süslü sözlerle, ‘milletimiz, devletimiz’ diyerek asgari ücretli yine avutmaya devam edecek” dedi.

TAŞERONU KALDIRMAZLAR

Hükümetin taşeronu kaldıracağına inanmadığını ifade eden Ayar, şöyle konuştu: “Bu hükümet iktidara geldiği günden bu yana emekçi karşıtı, emekli karşıtı ve emeğiyle geçinenlerin karşıtı politikaların uygulayıcısı oldu. Ben eski bir kamu çalışanı olarak hükümetin ülkemizde bulunan 2 buçuk milyon kamu emekçisinin iş güvencisini ortadan kaldırmak için türlü manevralar yaptığını görüyorum. Mesela şu anda sağlık sistemindeki çalışanların yarısından fazlası güvencesiz çalışıyor. Hastane gidin 600 kişinin 300 tanesi taşeron. Bu durum diğer kamu kurumlarında da aynı. Ben açıkçası hükümetin taşeronu kaldırmak gibi bir niyetlerinin olduğunu düşünmüyorum.”

Haber: Kubilay ELDEMİRCİ Kaynak:AkdenizGerçek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here