Öğrencilere açılan soruşturmalarla, uzaklaştırmalarla gündemden düşmeyen Akdeniz Üniversite, AKP’nin üniversite yapılanması olan ÜNİAK’a tüm olanakları sınırsızca sunuyor. Antalya Üniversiteli Ak Gençlik (ÜNİAK) adı altında üniversite içerisinde faaliyet yürüten oluşum KYK yurtlarında, üniversitenin şenlik alanlarında ve üniversitenin konferans salonlarında dilediğince çalışma ve toplantı yapabiliyor.

Akdeniz Üniversite öğrencilerinin tüm yürüyüş, etkinlik, toplanma isteğine polis ve ÖGB ile bir arada karşı çıkan Akdeniz Üniversitesi yönetiminin ÜNİAK’ı görmezden geldiği hatta desteklediği açıkça görülüyor. 2013 yılından günümüzde kadar onlarca öğrenciye uzaklaştırma cezası veren, yüzlerce öğrenciye binden fazla disiplin soruşturması açan Akdeniz Üniversitesi yönetimi ÜNİAK’ın tüm faaliyetlerini görmezden geliyor. AKP’nin gençlik yapılanması olduğunu gizlemeyen ÜNİAK’a verilen iltimaslar bununla da sınırlı değil. Antalya ÜNİAK adı altında sosyal medyada yapılan paylaşımlarda ÜNİAK’ın belediye gençlik merkezlerini dilediği gibi kullanabildiği, belediye ile sıkı ilişkiler içinde olduğu da görülüyor.

AKP’nin Gezi sonrası üniversitelere yönelik sistematik saldırısının sonucu olarak kurulan ÜNİAK; üniversitelerde gelişen ilerici, demokrat atmosferin kırılması ve yerine AKP’ye biat eden üniversitenin oluşturulması görevini üstlenmektedir. Muhalif öğrencilerin açtığı toplulukları kapatan üniversite yönetimi, ÜNİAK’ın ve AKP’nin üniversitelerde paravan olarak kullandığı topluluklara tüm üniversite imkanlarını seferber ederek üniversitede yaratmaya çalıştıkları dönüşümü gözler önüne sermektedir.

Malazgirt Anması, 15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü, Çiğ Köfte Partileri gibi üniversitelinin sorunlarına değinmeyen, AKP’nin siyasete dair sözü dışında söz söylemeyen çalışmalarıyla ÜNİAK’a öğrencilerin ilgi göstermediği açıkça görülüyor. ÜNİAK’ın tüm devlet, üniversite ve belediye imkanlarına rağmen bir avuç üniversiteli gençliğe ulaşamaması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here