Akdeniz Üniversitesi’nden Newroz kutlayan gençlere faşistler saldırı girişiminde bulundu.

Polisin saldırganlara değil Newroz kutlayan öğrencilere müdahale etmesiyle çatışma çıktı. 1 öğrencinin yaralandığı olaylar polisin ve saldırganların okulu terk etmesiyle sona erdi.

Antalya Demokratik Yurtsever Gençlik Meclisi ve Akdeniz Özgür Öğrenci Derneği öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce öğrenci Newroz Bayramını coşkuyla kutladı. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) merkez yerleşkesinde yapılan ve yüzlerce öğrencinin katıldığı kutlamaya devrimci ve demokrat öğrenciler de destek verdi.

Newroz ateşi yakan öğrenciler ateşin etrafında halay çekti. Etkinliğin ardından kampuste bulunan Gözleme Evi’ne geçen öğrencilere, bir grubun taş ve sopalarla saldırdı.

Saldırganlara karşı kendini savunan öğrencilere Akdeniz Üniversitesinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin de taş atması dikkat çekti. Kampüse giren çevik kuvvet polisleri saldırıyı protesto eden öğrencilere tazyikli su sıkarken, saldırıyı yapanlara müdahale etmedi. Kendilerine tazyikli suyla müdahale eden polise taş ile karşılık veren öğrenciler ile polis arasında kısa süreli bir çatışma çıktı. Çatışmanın ardından tekrar Gözleme Evi önünde toplanan öğrenciler, ‘Akdeniz faşizme mezar olacak’ sloganları attı. Öğrenciler, saldırganların ve polislerin okulu terk etmesinin ardından okuldan ayrıldı. Saldırıda başından yaralanan ve hastaneye kaldırılan Şaban Yinigar isimli öğrenci buradaki tedavisinin ardından taburcu edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here