Tüm Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, bir basın toplantısı yaparak, “Hiç bir iktidar baki değildir. Önümüzdeki dönem biz emekliler açısından çok önemli sonuçlara gebedir.” dedi.

Şube binalarında yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Tüm Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, “Hükümeti bir kez daha uyarmak istiyoruz.Bu savaş, rant ve yoksulluk bütçesini kabul etmiyoruz.Adaletli bir dağılım, insanca yaşamak için adil bir paylaşım ve ek zam talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Değerli basın emekçileri…
Biz emekliler kamuda, özel sektörde ve kendi işimizde yıllarca çalışıp bin bir zorlukla yatırılabilen pirimler neticesinde , ömrümüzün geriye kalan süresinde daha mutlu bir yaşam sürebilmek, ailemizin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için dayandık- katlandık.Çünkü; yaşlandığımızda yani emekliliğimizde daha rahat bir yaşam sürelim istedik.

12 Aralık 2017 tarihinde örgütlü olduğumuz tüm illerde 2018 yılı bütçesi görüşülürken taleplerimizi kamu oyuyla paylaştık. Emekliler olarak çok zor koşullarda yaşam mücadelesi vermekte olduğumuzu insanca bir yaşam sürmenin biz emeklilerin hakkı olduğunu haykırdık.
Değerli dostlar,

2018 yılı bütçesi kabul edildi. Devletin Kendi kurumu olan TÜİK tarafından 2017 sonu itibariyle Yılık çekirdek Enflasyonun %12.8 olarak gerçekleştiğini, Ülke ekenomisinin %11 büyüdüğünü açıkladı. TÜRK İŞ tarafından hesaplanan rakamlara göre açlık sınırı 1.600.TL yoksulluk sınırlarının 5.150.TL olduğu açıklandı.

Değerli basın emekçisi arkadaşlar,
Bu tabloya göre 12 milyon emeklinin tabiî ki.. Hükümetten beklentileri yükseldi.. Ancak gördük ki AKP hükümeti 14 yıllık anlayışını değiştirmeyerek yine emeklilerin sesini duymamış olacak ki %5.6 oranında zammı reva görmüştür.Yani dul ve yetimlerle birlikte 12 Milyon Emekli 2018 yılında da açlık sınırı altında bir ücretle yaşamaya, birçok emekli arkadaşımız da ikinci bir işte çalışmak zorunda (bulabilenler şanslı) kalmaya devam edecekler.

Yine hükümet tarafından 01.01.2018 tarihinden geçerli olmak üzere peş peşe iğneden ipliğe her şeye %15-20 oranımda zam yapıldı.

Diğer taraftan 2018 bütçesine baktığımızda; Cumhurbaşkanlığı bütçesi %30,Milli Savunma Bakanlığı %40, İçişleri Bakanlığı %25,Jandarma %41,Emniyet %18, MİT %17,Diyanet %13.20,MEB %8 Sağlık Bakanlığı %13.10 belirlendiğini görmekteyiz. Bu da tablo da gösteriyor ki bu bütçe bir savaş ve rant bütçesidir.

Değerli Emekli arkadaşlarım,
İktidara geldiği günden bu yana tarafını emek karşıtlığı ve sermaye yandaşlığı üzerine kuran hükümet,’’vergi barışı ‘’adı altında vergi ve sigorta pirim afları getirerek ulusal ve uluslararası sermaye kesimlerine kaynak aktarmaktan geri durmadığını bir kez daha göstermiş oldu.

Dünyada en adaletsiz vergi olarak bilinen tüketim üzerinden alınan ÖTV,KDV,MTV,özel iletişim vergisi, akaryakıt tüketim vergisi vb. gibi adlandırılan vergileri sürekli arttırılarak vergiyi, soyguna dönüşmüş durumdadır. Bir çok gelişmiş ülkelerde %40 olan bu oran, 2018 Yılında da ülkemizde %69 olarak hedeflenmiştir.

Değerli basın emekçileri,
Buradan Tüm Emekli Sen Antalya Şubesi olarak hükümeti bir kez daha uyarmak istiyoruz.

Bu savaş, rant ve yoksulluk bütçesini kabul etmiyoruz.Adaletli bir dağılım,insanca yaşamak için adil bir paylaşım ve ek zam talep ediyoruz.

Hükümetten emekliler için statü ve intibak yasasının biran önce çıklarılmasını ve sendikamızın taraf olarak kabul edilmesini istiyoruz.

Kayıt dışı Ekonomiyi kayıt altına alınız. Herkesten gücü oranında vergi alınız. Dünyada yerini bulamadığımız Vergisiz çalışan MAN adası ve Başka ülkelerde Yurtdışı Bankaları olmak üzere para transferi yapan başta Hükümetinize yakın kişiler olmak üzere vergi kaçakçılarına göz yummak yerine Finansal hareketlerden ve servet üzerinden vergi alınız ki… Gelir dağılımındaki adaletsizlik ortadan kalksın.

Değerli Basın emekçileri…
Hiç bir iktidar baki değildir. Önümüzdeki dönem biz emekliler açısından çok önemli sonuçlara gebedir.

Biz emeklilerin işçilerin yoksulların, hukuksuzca işinden olan gazeteciler, Akademisyenler ile Açlıkla terbiye edilmeye çalışılan kamu çalışanlarının önüne oy istemeye geleceksiniz.

Biz dul ve yetimlerle birlikte 12 milyon emekli olarak mağdur edilen tüm kesimlerle birlikte bize layık gördüğünüz yaşama HAYIR diyeceğiz.

Tüm Emekli Sen
Antalya Şubesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here