Araştırmacı-Yazar Kadir Akın’ın RED belgeseli Antalya Tabip Odası Toplantı Salonunda gösterildi. Osmanlı demokratik aydın hareketini ve bu hareket içindeki Ermeni partilerini inceleyen RED belgeseli yoğun ilgi gördü.

‘Adaletin olmadığı yerde her sadakat sahtedir’ şiarıyla hazırlanan RED belgeseli Eğitim Sen Antalya Şubesinin düzenlediği etkinlikte gösterildi. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte Kadir Akın, kitabını da okurları için imzaladı.

Gösterim sonrası kısa bir konuşma yapan Kadir Akın,” Meşrutiyetin ilanı ile Osmanlı Meclis-i Mebusan’a giren sosyalist vekiller var. 3’ü Ermeni, bir de Bulgar Marksist Wlahof, “işçi haklarını koruma grubu” adıyla mecliste emekten yana birçok kanun teklifi veriyorlar. Çocuk işçi çalıştırmanın yasaklanması, işçilerin sendika kurma hakkına kavuşması, arazi vergisinin hakkaniyetli biçimde alınması vb. Ama İktidarın borazanı olan Tanin gazetesi bu vekilleri “komünistler mecliste propaganda yapıyor” diye hedef gösteriyor. Bu vekillere şiddet uyguluyorlar. Aslında bu tarihsel kesit daha ciddi biçimde araştırılmayı hak ediyor. Ben kısa da olsa bunlara belgeselde yer verdim.” dedi

Kadir Akın’ın yapımcısı ve yönetmeni olduğu belgesel RED filmi, Osmanlı demokratik aydın hareketini ve 93 harbi sonrası Berlin anlaşması ile aktüel hale gelen Ermeni sorununu inceliyor. Belgeselde bu anlaşmadan doğan hakları için mücadele eden Ermeni partileri anlatılırken; Kumkapı, Sasun, Zeytun isyanlarını ve Osmanlı Bankası baskınında dile getirilen talep ve istekler tarihsel belge ve bilgilerle anlatılıyor. Belgesel, 1908’de 2. kez ilan edilen Meşrutiyet ile birlikte yeniden açılan Osmanlı Meclis-i Mebusan’ındaki Ermeni vekillerini ve onların sosyal, siyasal haklar için verdikleri mücadeleyi örnekleriyle belgeliyor.

Belgeselde Ermenilerin birlikte yaşama iradesine karşın İttihat ve Terakki iktidarının soykırımcı politikalarına yer verilirken, belgeselin kurgusu, 1915’in Haziran ayında 19 arkadaşıyla birlikte Beyazıt meydanında idam edilen Paramaz’ın hayatından kesitler üzerinden gelişiyor. RED belgeseli; Cenevre, Basel, Beyrut ve İstanbul’un değişik yerlerinde yapılan çekimlerden oluşuyor. Toplam süresi 55 dakika olan film, kimi röportaj ve belgelerle de zenginleştirilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here