CHP Genel Merkezi tarafından, ‘100 yılın en büyük yolsuzluk operasyonu’ olarak nitelendirilen 17 ve 25 Aralık soruşturmalarının üstünün kapatıldığını belirterek , il başkanlarından, üzerinde ‘Adaletin Kara Günü’ yazılı siyah çelenk adliye önüne bıraktı.

Antalya’daki eylemde ayrıca partililer kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karara da Yetkili Sulh Ceza Yargıçlığı’na gönderilmek üzere Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nda itiraz etti ve itirazın kabulü ile gereken davanın açılmasına karar verilmesini istedi. Milletvekilleriyle birlikte partililerin tek tek imzalayarak verdiği dilekçede, dönemin bakanları Zafer Çağlayan, Muammer Güler, bakanların oğulları, işadamları ve çeşitli düzeyde kamu görevlilerinin şüpheli olarak yer aldığı soruşturmada gerçeğin ancak kesinleşmiş yargı kararıyla ortaya çıkacağı belirtilerek, “İtirazımıza konu olan kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar bu yolu kapatmaktadır” denildi.

17 Aralık soruşturmasının bu şekilde sonuçlanmasından yargı ve siyasetinin büyük töhmet altında kalınacağının belirtildiği dilekçede, şu ifadelere yer verildi:
“Bunun sorumlusu başta yargı olmak üzere konuya müdahil olmayan yurttaşlar olacaktır. Bir vatandaş olarak suçlamadan derin zarar görmüş durumdayım. Hukuk devleti, yargı bağımsızlığı kavramları onarılması çok zor olacak şekilde zarar görmüştür. Halkın hukuka güveni iyiden iyiye sarsılmıştır. Bu güveni yeniden tesis etmek sayın hakimliğimizin görevleri arasında bulunmaktadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here