CHP İl Örgütünün çağrısıyla biraraya gelen yüzlerce yüzlerce  kişi Adalet için yürüdü.

Konyaaltı, Kepez ve Muratpaşa  CHP İlçe Örgütü önünde toplanan yüzlerce kişi eş zamanlı olarak CHP Antalya İl Binası’na yürüdü. Ellerinde Adalet dövizi taşıyan yüzlerce kişi ” Herkes İçin Adalet” “Gün Gelecek devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganlarıyla yürüken yol boyunca halkta alkış ve sloganlarla eyleme destek verdi.

Akdeniz Üniversitesi Öğrencileride  Muratpaşa İlçe Binası önünde gözaltındaki arkadaşlarının fotoğraflarını taşırken, “Sıra Arkadaşlarımız Serbest Bırakılsın” pankartı taşıdılar.

Eyleme TMMOB, DİSK ve KESK temsilcileride katılılırken Birleşik Haziran Hareketi’nin kitlesel destek verdiği gözlendi. Eylem CHP Antalya İl Binası önünde yapılan basın açıklaması ile sona erdi.

Yürüyüşe, CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek de katıldı.

İl başkanlığı binası önünde partililere seslenen CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, yarından itibaren tüm ilçelerde kuracakları çadırlarda 21.00- 23.00 saatlerinde ‘adalet nöbeti’ tutacaklarını söyledi. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlandığı, akademisyen gazeteci, milletvekillerinin tutuklandığı, işçi, memurun işten atıldığı, adaletin yok edildiği bir süreç yaşandığını savunan Başkan Erdem, “Yargının iktidar güdümüne girdiği, temel insan hak ve özgürlüklerinin güvence altında olmadığı hukuk devletinin özü demokrasinin askıya alındığı süreci yaşıyoruz. Biz ‘herkes için adalet’ diyoruz. Basın emekçileri, işçi, esnaf, memur, kadınlar, gençler, öğretim üyeleri, milletvekilleri, üniversite öğrencileri, adil yargılanmayı bekleyen her fert için adalet istiyoruz. Adaletin bir gün herkese lazım olacağı inancıyla iktidarın hukuk tanımayan uygulamalarına karşı çıkmak için laik, demokratik cumhuriyeti korumak için genel başkanımızın başlattığı adalet yürüyüşüne destek olacağız. Özgürlükten, demokrasi, barış, kardeşlik, bağımsız ve tarafsız yargı, adaletten yana olan tüm yurttaşlarımızı bir arada olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

CHP Antalya Milletvekili Dr.Niyazi Nefi Kara da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yönelik, ‘Yollar yürümekle aşınmaz’ sözünü eleştirdi. Kara, “Yürünmeyen yol, yol değildir. Adalet mümkün temelidir. Bizim mülkümüz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Adaleti yok ederseniz bu ülkeyi yok edersiniz” dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here