9 aydır Antalya’da her Cuma günü Kışlahan’da açılan imza masası ile Antalya Özgürlükler Derneği’nin Başkanı Mehmet Ali Uğurlu ve Yürüyüş Dergisi çalışanlarının yaşadığı adaletsizlik teşhir ediliyor. İki haftada bir Cuma günleri imza masasından sonra Kışlahan meydanında bu adaletsizlik yapılan basın açıklaması ile halka duyuruluyor. 23 Eylül Cuma günü 9. Ayın dolduğu gün ve tutuklu olan bu 9 devrimcinin dosyalarındaki gizlilik kararı kaldırılarak hala davaları açılmış değil. Antalya Özgürlükler Derneği adaletin olmadığı yerde ekmek ve suyunda olmayacağını, yine açtıkları masa ve Saat:19.00’da yaptıkları basın açıklaması ile halka seslendiler.

Antalya Pir Sultan Abdal Derneği’nin destek verdiği basın açıklamasını Sinan Mitil okudu. “Adalet İstiyoruz, Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur, Mehmet Ali Uğurlu Serbest Bırakılsın, Yürüyüş Dergisi Çalışanları Serbest Bırakılsın, Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz“ sloganlarının atıldığı basın açıklaması alkış ve sloganlarla bitirildi.

Adalet Ekmek ve Su’dur

Bir insan ekmek ve su olmadan yaşayamaz. Bir insan adalet olmadan da yaşayamaz. Bizim ülkemizde işbirlikçi iktidarlar emperyalizmin çıkarları için her gün halkın ekmek ve suyunu ancak sömürünün devamı için yaşatacak kadar veriyorlar. Adaletin terazisinin kefesi ise insanın insanı sömürmeye başlamasından beri hiç düzelmedi. İşte bu adaletsizliğin içinde bizler o adalet terazisinin kefesinin bütün insanlar için düzelmesi amacı ile bu meydanlardayız. Dernek başkanımızda tam 9 ay önce bu meydanlarda adaletsizliğe uğrayanlar için bizimle birlikte mücadele ediyordu. Onu, 24 Aralık sabahı özel timlerle evine yapılan baskın ile tutukladılar. Yine Anadolu topraklarındaki adaletsizliği, zulmü yazıp, yayınlayarak zulüm sahiplerini rahatsız ettikleri için YÜRÜYÜŞ dergisinin binası helikopterlerle basıldı. Çalışanları tutuklandı.  Tam 9 aydır 9 devrimci hiçbir mahkeme önüne çıkarılmadan tutuklu. Adli tatil 6 Eylül’de bitti, bugün Eylül’ün 23’ü. Hala 9 insanın dosyaları dahi açılmış değil. Bu keyfilik, bu 9 insanın özgürlüğünü gasp etme özgürlüğünü yargıya kim verdi? AKP iktidarı.

AKP iktidarı, yargının bağımsız olduğunu ve yargıya müdahale etmediklerini söylüyor. Bağımsız bir ülkede ve halk için iktidar olan devletlerde yargı bağımsızdır. Bizim ülkemiz, emperyalizme göbeğinden bağımlı bir ülke. Bunun en somut kanıtı emperyalizmin askeri kurumu NATO’nun 132 tane askeri üssü topraklarımızda bulunmasıdır. Şu son günlere bakın, emperyalizm, bölgede yeni sömürüleri için işbirlikçisi Tayyip Erdoğan’ı kuzu postuna büründürerek, Ortadoğu, Afrika halklarına temsilcisi olarak gönderiyor.  Bizim ülkemizde, yargı yasaları da dahil yasalar, emperyalizm ve işbirlikçilerin çıkarları doğrultusunda meclisten çıkar.   Onun için yargının bağımsızlığı da sadece bir söylemdir.

Eğer böyle olmasa, son 10 yılda 12 897 siyasi hükümlü ile dünya birincisi olur muyduk? Eğer böyle olmasa, bir kurum temsilcisi Mehmet Ali Uğurlu hastalıklarına rağmen 9 aydır yargı önüne çıkarılmadan tutulur muydu? Yürüyüş Dergisi çalışanları gazetecidir, teknik çalışan elemanlardır. 9 aydır mahkemeye çıkarılmadan hangi adalet mekanizması bu insanları hapishanede tutabilir. Bağımsız olan hiçbir mahkeme adaletten yoksun bir şekilde hastalıkları ile birlikte insanları hapishane de tutmaz. 9 aydır yargı önüne çıkarılmamalarının ve Mehmet Ali Uğurlu’nun tedavisinin engellenmesinin tek sebebi bu işbirlikçi sisteme karşı bağımsız Türkiye mücadelesi veren devrimciler olmasıdır. Dernek başkanımızın ve Yürüyüş dergisi çalışanlarının tek suçu budur.

Bizler halkımız ve arkadaşlarımız için adalet mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz. Adalet olmayan yerde ekmek ve suda olmaz. Halkımızı adalet mücadelesine çağırırken, adaletin bir gün bugünün zalimlerine de gerekeceğini söylüyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here