Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) Antalya Şubesi Attalos Meydanında “Açlığa Teslim Olmayacağız” temalı bir açıklama yaptı.

Sık sık “Açlığa Teslim Olmayacağız, Direne Direne Kazanacağız, Zam Zulüm İşkence İşte AKP” sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı Şube Başkanı Mustafa Ayar okudu.

Değerli basın emekçileri,
Bize desteklerini esirgemeyen kurum temsilcileri, sevgili emekli arkadaşlarım hepinizi olanca sevgimizle selamlıyoruz.

Bugün burada, 29 Kasım ve 10 Aralık’ ta dillendirdiğimiz taleplerimizin hiç birini dikkate almayan AKP-MHP hükümetini bir daha uyarmak için toplanmış bulunuyoruz. O basın açıklamalarında; emekliler aç, emekliler yoksul, emekliler geçinemiyor demiştik. Emeklilere insanca yaşayabilecekleri maaş artışı yapın demiştik. Emeklilerden sağlık ve ilaç katkı payı almayın demiştik. Maske ve hijyen için bize katkı payı ödeyin demiştik. Yılda 4 kez maaş tutarında ödeme yapın demiştik. 13,5 milyon emeklilerin ortak talebini seslendirmiştik…
Ne yazık ki, iktidar taleplerimizin hiç birini karşılamadı. Dahası iktidar bizi duymadı,dikkate almadı. 2021 bütçesine, emeklilerin lehine hiç bir iyileştirme yapılmadı. Bize para yok diyenler, MERKEZ BANKASINDAN yok edilen 128 milyar doların hesabını vermelidirler. Bize para yok diyenler beşli çete de denilen şirketlerin vergi borçlarını silmelerinin hesabını vermelidirler. Bu bütçe diyanet ve savaş bütçesi olarak tanzim edilmiş.

Unutulmasın ki yolsuzluk yapanlardan, hırsızlık yapanlardan, emeklinin hakkını gasp edenlerden bir gün hesap soracağız.

Çocuklarımıza zulüm edenlerden hesap soracağız. Üniversite sınav sorularını çaldığınız yemedi mi? bari üniversite öğrencilerinin geleceğini karartmayın. Onlar bu ülkenin umudu. Umuda kelepçe vuranlardan hesap soracağız Uyarıyoruz :Saray, Boğaziçi’nden elini çek. Ve haykırıyoruz; emekliden size oy- moy yok.

Türkiye’ de, bağımsız bilim insanlarının araştırmasına göre enflasyon yüzde 37,6 olarak açıklandı. Oysa hükümet memur emeklilerine yüzde7,36, işçi emeklilerine yüzde 8,36 gibi komik artışlarla, emeklilerle resmen alay etti. Yani 13,5 milyon emekliye 2021 yılında yine açlık ve sefalet reva görülmüştür. Bu gülünç artışlar dahi, elimize geçmeden eridi. İğneden ipliğe zam üstüne zam yapıldı. Örneğin : 2020 de Tüik verilerine göre bile, elektriğe son artışla birlikte yüzde 38,3 doğalgaza yüzde 35,7, köprü geçişlerine yüzde 26, temel gıda ürünlerine yüzde 23’ten yüzde 80′ ne varan zamlar yapıldı.

Değerli arkadaşlar,
Sarayın sopası haline dönmüş TÜİK, saray emriyle gerçek enflasyonu gizliyor. Böylece emeklilere ve emekçilere komik ücret artışına meşruluk sağlamaya çalışıyor. TÜİK’e güvenmiyoruz. Zaten hiç kimse de bu kuruma güvenmiyor.

Buradan Saraya sesleniyoruz: Hakkımız olanı verin. Taleplerimizi karşılayın. Bizimle masaya oturun. Haklarımız için söz sahibi olmak istiyoruz. Biz emekliler insanca yaşanacak bir yaşamı hak ediyoruz. Bu hakkımızı eninde sonunda örgütlenerek birleşerek ve direne direne kazanacağız. Tüm Emekli Sen olarak buradan sesleniyoruz: Emekliler saflara…

Buradan emekliler olarak tekrar sesleniyoruz: Bundan böyle bizi yok sayan AKP-MHP ittifakına oy-moy yok. Son olarak diyoruz ki ; sandıkta görüşeceğiz.

TÜM EMEKLI SEN
ANTALYA ŞUBESI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here