Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Kapalıyol Halk Bankası önünde toplanan yüzlerce kişi “Katil IŞİD İşbirlikçi AKP” ” Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap verecek” “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganlarıyla Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Cumhuriyet Meydanı’nda Suruç’ta yaşamını yitirenler anısına düzenlenen bir dakikalık saygı duruşunun ardından yapılan basın açıklamasını Eser Girginer okudu. Patlamada devletin parmağı olduğunu ifade eden Girginer, “Bugün öğle saatlerinde Urfa Suruç’ta bombalar patladı. Bombalar, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin Kobane’nin yeniden inşasına katılmak üzere oraya giden 330 gencin ortasında patlatıldı. Sınırın diğer tarafında Kobane’de de aynı anda bir patlama daha oldu. Bu canice ve hunharca saldırı halklarımız arasında oluşturulmak istenen dayanışmaya, sosyalist gençliğin devrim ve sosyalizm umutlarına karşı yapılmıştır. Bu katliam Mit-Kontrgerilla-IŞİD barbarlığı marifetiyle gerçekleştirilmiştir.” Dedi.

“IŞİD’e karşı sus pus olanlar, IŞİD’in başını okşayan Ankara’daki yöneticiler, bu barbarlığın suç ortağıdır. Bu acılardan dayanışma, birleşik mücadele ve özgürlük tutkumuzu misliyle arttırarak çıkacağız.” diyen Girginer “Bizler, Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak; katilleri de onları besleyip büyütenleri de çok iyi biliyor ve tanıyoruz. Şunu çok iyi bilmelidir ki tecavüzcü-katil IŞİD çeteleri ve onların destekçileri, halklarımız arasında dayanışmayı bu tür katliamlarla boğamayacaklar.” şeklinde konuştu.

Aynı saatlerde Alanya’da saatlerinde Anıt Meydanı önünde oturma eylemi ve basın açıklaması yapıldı.

Acımız ve Öfkemiz Büyük Hesabını Soracağız

Suruç’ta, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi genç kardeşlerimizin üzerine bomba atıldı. Yıkılmış Kobene’yi inşa etmek için Suruç’ta geçiş için bekleyen onlarca arkadaşımızı kaybettik. Onlarca arkadaşımız yaralı.
Acımız ve öfkemiz büyük!
Patlayan bombanın adresi de sorumlusu da bellidir. Adres ve sorumlu başta Erdoğan olmak üzere AKP iktidarıdır.
IŞİD’e MİT tırlarıyla taşınan silahlar, bombalar Kobane’de şimdi de Suruç’ta patlamaktadır.
AKP’nin beslediği, ülkemizi savaş üssü haline getirdiği bu kanlı çeteciler, yaşamı, özgürlüğü kanla ve ölümle susturmaya çalışmaktadır.
Ancak her şeye rağmen kazanan yaşam ve özgürlük olacaktır.
Bu katliamın hesabını sorumlularından soracağız.
Bir kez daha söylüyoruz, görülmemiş hesap kalmayacak!
Hepimizin başı sağ olsun. Yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here