Eski Dev-Genç Başkanlarından Mehmet Ali Yılmaz’ın konuşmacı olduğu “ABD Emperyalizmi ve Ortadoğu ” üzerine bir söyleşiye katılım yoğun oldu.

Gençlik Muhalefeti tarafından organize edilen söyleşinin ardından Mehmet Ali Yılmaz aralarında kendisinin de olduğu www.anafikirgent.tr yazarlarının bir kısmının yazılarından oluşan ve derlediği “ABD Emperyalizmi ve Ortadoğu” kitapları imzaladı.

Kitabın önsözü
20. yüzyılın sonlarından itibaren ABD emperyalizminin, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar, Doğu Akdeniz ve bu bölgelerin ortasında yer alan Türkiye’yi yeni emperyal politikalara uygun biçimde şekillendirmeye çalıştığını biliyoruz. Büyük devletler, tarih boyunca dünyanın bu bölgesinin jeostratejisi, yaşamsal ve ekonomik değerleri ve özel olarak da enerji kaynakları ile yakından ilgilenmişlerdir. Sayısız çatışmalara ve savaşlara da yol açan bu ilgi hala da devam etmektedir. ABD’nin geçen yüzyılın başlarında başlayıp İkinci Paylaşım Savaşından sonra yeni sömürü yöntemleriyle sürdürdüğü bu bölgeyle özel ilgisinin çok yönlü nedenlerini, jeopolitiğini, bölgeye yönelik stratejik hamlelerini, günümüze ve geleceğe dair politikalarını anlamaya yardım edecek ipuçlarını bulmak istiyorsanız, ABD EMPERYALİZMİ ve ORTADOĞU isimli bu kitabı okumanızda yarar olduğunu düşünüyoruz.

Yazarlarımızın altısının Anafikir’de kaleme aldıkları yazılarından seçilerek oluşturulan bu kitap, İmge Kitabevi tarafından basıldı ve dağıtıldı. Emperyalizm kavramının gizlenmeye ve unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde kaleme alınan kitaptaki makalelerin her biri kendi içinde özel anlamlar taşıdığı gibi hepsinin birbiriyle bağlantılı ilişkilerinin olduğunu da söyleyebiliriz. Kitabı okuyunca bu özel konumlanışları ve aralarındaki anlam bütünlüğünü göreceğinizi sanıyoruz.

Hepinize iyi okumalar ve teşekkürler. Eleştiri ve önerilerinize açık olduğumuzu bir kez daha duyururuz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here