Antalya Muratpaşa İlçesi Ermenek Mahallesinde yapımına başlanan yol inşaatı için yüzlerce yıllık ağaçlar kesiliyor.

Ermenek mahallesinde yol uğruna kesilen ağaçların görüntüsü, vatandaşların yüreğini burkuyor. Yetişmesi uzun yılları alan ağaçları yol uğruna kesen zihniyete büyük tepki gösteren vatandaşlar, böylesi bir vurdumduymazlığa isyan etti.

Her yol çalışmasında kentin binlerce ağacının kurban edilmesinin Antalya’ya ihanet olduğunu işaret eden vatandaşlar, kuraklığa çölleşmeye yetkilerin katkıda bulunduklarını söylediler.

Yol güzergahı üzerinde olmayan ağaçlar bile kesiliyor

Mahalle sakinlerinden Ayşen Öz, tepkisini şöyle dile getirdi: “Yüzlerce yıllık ağaçlar koruma altına alınması gerekirken kesiliyor. Üstelik kesilen ağaçların bir büyük bir kısmı yol güzergahı üzerinde bile değil. Yine  bu ağaçların çoğu kent ormanı kapsamında plakalı. Ancak plakaların çoğunu da sökmüşler. Yetkililerden katliamı durdurmalarını bekliyoruz.” dedi

Hani Kent Ormanı koruma altındaydı?

Öz, “Burası Kent Ormanı kapsamında. Bu ağaçlar  bizim bir değerimiz, bir varlığımız. Bu ağaçların tekrar geri gelmeyeceği kesin. Böyle bir vahşet olabilir mi? “ diye sorarak daha birkaç hafta öncesine kadar adeta bir ağaç tüneli içinden yürüyorduk.” dedi.

Her ne sebeple olursa olsun ağaç katliamının  kabul edilemez olduğunu ifade eden Öz, Antalya daha da yeşillendireceği yerde onca emekle yetişmiş çam ağaçları kesiliyor.” şeklinde tepkisini dile getirdi.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here