9 Aralık 2011 Cuma günü Ankara’da görülecek olan Hopa davası öncesi  Akdeniz Üniversitesi  Olbia Çarşısında Gençlik Muhalefeti,Öğrenci Kollektifleri ve TKP’li öğrenciler tarafından  ortak bir basın açıklaması yapıldı.

“Metin Lokumcu Onurumuzdur” “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” “Hopa Halkı Yalnız Değildir” sloganlarının atıldığı basın açıklamasına bazı öğretim üyelerinin de destek verdiği gözlendi.

Öğrenciler adına açıklamayı okuyan Hilal Topçu “9 Aralık günü ya arkadaşlarımızı serbest bırakın yada hepimizi tutuklayın.” dedi.

“Ankara adliyesinde görülecek olan Hopa Ankara davasına bütün bu hukuksuzluklara karşı demokratik haklarımız, gerçek adalet ve hukuk için  Hopa tutuklularını ”Özgür Bırak” demeye gidiyoruz. diyen Topçu,  bütün üniversitelileri tutuklu sıra arkadaşlarına sahip çıkmaya Ankara Adliyesi önüne davet etti.

 

BASINA VE KAMUOYUNA

31 mayıs  2011 tarihinde Başbakan seçim mitingi bahanesiyle Artvin’in Hopa ilçesine gitmişti. Seçim mitingini bilen Hopa halkı derelerin satılmasına,çevrenin talan edilmesine karşı Başbakan’ı protesto etmek için toplandı.Hemen akabinde protestolara tahammülü olmayan Tayyip Erdoğan ,Hopa halkını polisin orantısız gücüyle karşı karşıya bıraktı.Çıkan çatışmada emekli öğretmen Metin Lokumcu katledildi .Hayatını öğrencilerine ve çevreye adamış olan Metin Lokumcu’nun katledilmesi üzerine Türkiye’nin birçok yerinde protestolar gerçekleştirildi.Bu protestolardan biride KESK ’in çağrısıyla Ankara daydı.Bu ölüme sessiz kalmayan, ellerindeki siyah çelengi AKP binasına bırakmak isteyen binlerce kişi Kızılay meydanından yürümeye başladı.Ancak basın açıklamasına izin vermeyen polis, Ankara’daki protestoya da gaz ve coplarla saldırdı .Eylem sonrası 5, sonraki günlerde ise 17 kişi tutuklandı. Ve bu tutukluların çoğunluğu üniversiteliler.Suç delilleri ise plastik boru,meyve bıçağı, çizgi film, kitap,kırık şemsiye,küt saç.6 aydır hiçbir mahkemeye çıkartılmadan Sincan cezaevinde tutuluyorlar.42.5 yılla yargılanıyorlar. Toplam değil kişi başı.

Bugün 500 üniversiteli tutuklu.Çünkü bu üniversiteliler Başbakanın gerici ve paralı üniversite düşünü kabusa çeviriyor.AKP harçlara %500 lere  kadar varan zamlar yapmak istiyor, üniversiteliler zamları Başbakanın başına çalıyor.Başbakan ulaşıma zam yapmak istiyor, karşısında ulaşım haktır diyen üniversitelileri buluyor.Başbakan üniversiteleri gericiliğin yuvası yapmaya  çalışıyor karşısında özerk, demokratik, bilimsel üniversite diyen öğrencileri buluyor.Soruyoruz şimdi bu yapılanlar suçsa  biz hepimiz suçlu değilmiyiz.  Bu davayla örgütlenme özgürlüğümüz,ifade ve düşünce özgürlüğümüz,basın açıklaması ve gösteri yapma hakkımız yargılanıyor.En temel haklar olan bu haklar AKP’ye karşı kullanıldığında terörle ilişkilendirilmeye çalışılıyor.Kendimizi ihbar ediyoruz.500 üniversiteli yetmez hepimiz suçluyuz ve bu suçları işlemeye devam edeceğiz.

Öğrenci arkadaşlar 9 aralık Cuma günü geleceğimiz yargılanacak, parasız eğitim hakkımız yargılanacak ,demokratik hak ve özgürlüklerimiz yargılanacak.Bu dava bir grup öğrencinin değil  bütün üniversitelilerin davasıdır.Ama bugün ama yarın en meşru demokratik haklarımızı kullandığımız zaman terörist ilan edilip edilmeyeceğimizin 9 aralıkta kararı verilecek .9 aralık 2011 günü yargılanan cezaevindeki bir grup öğrenci değil Koca bir ülkenin demokrasisi olacak. 9 aralık günü ya arkadaşlarımızı serbest bırakın yada hepimizi tutuklayın. 9 aralık Cuma günü Ankara adliyesinde görülecek olan Hopa Ankara davasına bütün bu hukuksuzluklara karşı demokratik haklarımız,gerçek adalet ve hukuk için  Hopa tutuklularını ”Özgür Bırak” demeye gidiyoruz.Bütün üniversitelileri tutuklu sıra arkadaşlarına sahip çıkmaya Ankara Adliyesi önüne bekliyoruz.

GÖZALTILAR,TUTUKLAMALAR,BASKILAR BİZİ  YILDIRAMAZ!

GENÇLİK MUHALEFETİ-ÖĞRENCİ KOLLEKTİFLERİ-TKP’Lİ ÖĞRENCİLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here