AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, göreve geldikten sonra ‘görevlendirme’ adıyla başlattığı sürgünler, protesto edildi.

‘Sürgünlerin’ sona erdirilmesini talep eden dilekçeleri ile Cumhuriyet Meydanından Büyükşehir Belediyesine yürüyen emekçilere belediye önünde barikatlar kuruldu. Dilekçe vermek isteyen emekçiler barikattan içeriye alınmadı. Antalya Büyükşehir Belediyesi görevlileriyle yapılan müzakereye rağmen geçişlerine izin verilmeyen emekçiler, ellerindeki dilekçelerini barikattan içeriye fırlattı.

30 Mart yerel seçimlerini AKP’li Menderes Türel’in kazanmasının ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde ‘görevlendirme’ adıyla başlayan sürgünler devam ediyor. Antalya’nın Akseki, İbradı, Gündoğmuş gibi ücra köşelerine gönderilenlerin sayısı 301 kişiye ulaştı. Kendileri için ayarlanan servis araçlarıyla her sabah saat 05.30’da yola çıkan belediye çalışanları, mesai bitiminin ardından aynı yolu geri dönerek evlerine geç bir saatte dönebiliyor. Çalışanlar arasında çalışmak için her gün 300-400 kilometre yol kat etmek zorunda kalanların ve hamile olduğu halde uzak yerlere gönderilip burada doğum yapanların da bulunduğu belirtiliyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştırılamayan dilekçede şu ifadeler yer aldı: “Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzlerce işçi ve memur ‘görevlendirme’ adına Antalya’nın en uzak ilçelerine sürgüne gönderildi. Bu sürgün uygulaması Antalya Büyükşehir çalışanları ve aileleri için günlük eziyet, işkence ve mobbinge dönüşmüştür. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan bu hukuksuzluk ve insan hakları ihlallerine son verilmesini istiyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here