KESK üyesi kadınlar Güllük Postanesi önünde toplanarak  8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi için

basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını KESK Antalya Şubeler Platformu adına Tüm Bel-Sen Kadın Sekreteri Birgül Yiğit Kabaklı okudu.

Birgül Yiğit Kabaklı açıklmasında  “8 Mart kapitalizmin tarihsel süreçte, kadın ile ihtiyaca bağlı olarak ‘ucuz emek kutsanmış annelik’ arasında kurduğu iki yüzlü ilişkinin neoliberal politikalarla ülkemize yansımasının dayatıldığı bir dönemde, kadının varoluş mücadelesi için tarihsel bir anlam kazandığı gündür. Bizler bugün emek ve meslek örgütlerinden kadınlar olarak, 8 Mart mücadelesinin haklılığından aldığımız cesaret ve güç ile kapitalizmin ve onun erkek egemen zihniyetinin yarattığı ekonomik, siyasal ve sosyal kuşatılmışlığı kırmak, umut ve güven dolu onurlu ir geleceği kurmak, kaybettiklerimizi kazanımlara dönüştürmenin güçlü adımlarını örgütlemek için bir araya geldik”.dedi

8 Mart’ın resmi ilan edilmesi için çaba harcadıklarını belirten Birgül Yiğit Kabaklı, “Kadınların sistem tarafından ucuz iş gücü olarak görülüp, güvencesiz, kayıt dışı, düşük ücretlerle 18 saate kadar çalıştırılmasına, performans adı altında çok çalıştırılıp, rekabete itilmesine, iş yerinde, sokakta, evde; taciz tecavüz ve saldırıya maruz kalmasına karşı başkaldırıyoruz. Bugün aralarında Çin, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Kırgızistan’ın da bulunduğu 21 ülkede ‘8 Mart’ ülkenin genel tatil günlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu topraklarda yaşayan biz kadınlar olarak 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesini istiyoruz. Bunu7n için 8 Mart’ta hizmet üretmeyerek alanlara çıkıyoruz. Tüm kadınları da 8 Mart’ın resmi tatil olması için hizmet üretmeyerek alanlara çıkmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından Antalya AKP Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ’e 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilsin talebiyle yazılan metin fakslandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here