Antalya 78’liler Girişimi, 12 Eylül 1980 faşist darbesini gerçekleştirenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

‘Antalya 78’liler Girişimi’ üyeleri öğle saatlerinde Antalya Adliyesi’ne geldi. Burada bir basın açıklaması yapan 78’liler sık sık attıkları  ‘Darbeciler yargılansın’ sloganları ile, Adliye bahçesinde yürüyüş yaptılar. Yapılan açıklamanın ardından nöbetçi cumhuriyet savcısına suç duyurusunda bulundu.

Antalya 78’liler Girişimi’nin çağrısıyla gerçekleştirilen basın açıklamasına Çağdaş Hukukçular Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Emek Partisi(EMEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi ÖDP), Sosyalist Parti de destek verdi.

Antalya 78’liler Girişimi üyeleri 12 Eylül askeri faşist darbesinde görev alanlar hakkında detaylı inceleme ve soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulundular.

Antalya Adliyesi önünde toplanan 78’liler Girişimi üyeleri alkışlarla 12 Eylül darbesini gerçekleştirenleri protesto etti. ”Darbe yargılamaları tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırılsın. Darbeciler yargılansın” pankartı taşıyarak sloganlar atan protestocular adına basın açıklamasını okuyan Antalya 78’liler Girişimi Sözcüsü Kadir Zeybek, 12 Eylül 2010’da gerçekleştirilen Anayasa referandumu sonucunda 1982 darbe anayasasının geçici 15. maddesinin kaldırılması üzerine bütün Türkiye’de darbecilerin yargılanması için suç duyuruları yapıldığını söyledi. Bu kapsamda darbe yöneticileri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın ifadelerinin alındığını belirten Zeybek, şöyle devam etti:

”78’liler, 12 Eylül darbesinde ve darbeye hazırlık için daha önce gerçekleştirilen katliamları, işkenceleri emreden, yöneten, uygulayan, darbeye komuta eden, darbede şu veya bu şekilde görev alanların tümünün yargılanması gerektiğine inanmaktadır. Darbe öncesi ve sonrası tüm hukuk ve insanlık dışı uygulamaların açığa çıkarılması, anayasa ve insanlık suçları işleyen darbecilerin ve darbe görevlilerinin yürüttüğü darbe dönemi yargılamalarının ve sonuçlarının tümüyle ortadan kaldırılması için ‘darbe yargılamaları tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırılsın. Darbeciler yargılansın’ sloganıyla kampanya başlatıldı. 12 Eylül 1980 darbecileri başta olmak üzere tüm darbecilerin ve darbecilerin emirlerini uygulayan bütün askeri ve sivil personelin gerekli kovuşturmalara uğrayarak haklarında kamu davası açılmasını istiyoruz. Aynı zamanda darbecilerin yaptıkları hukuk ve anayasa dışı yargılamaların ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.” dedi.

12 Eylül döneminde tutukluların üzerinde yapılan tıbbi deneyler, ölenlerin, öldürülenlerin listesi, işkence dosyaları, mal varlıklarına el konulan kurum ve kuruluşlara ait belgeleri dosyaya konulmak üzere adliyeye geldiklerini belirten Zeybek, ”Bizden daha detaylı bilgi ve belge isteyen hukukçulara yardıma hazırız” dedi.

Darbeci” denildiğinde akla sadece “Cunta beşlisi”nin gelmemesi gerektiğini de ifade eden Zeybek, “Cunta beşlisinden geri kalan iki generalin ifadesini almakla veya onları yargılamakla darbecileri, yargılamış olmayız. Hesap 30 yıldır bu ülkenin başında ‘Demoklesin kılıcı’ gibi duran darbe rejimiyledir. Bu rejimi tesis tesis etmek için çalışan herkesin yargılanması gerekir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here