4+4+4’ü birlikte durduracağız diyenler Antalya’da

bir araya gelerek yasayı durdurmayı hedefleyen mücadeleye dair kararlar alacak. Kısa bir süre sonra bir Form düzenlemeyi düşünenler taslak imza metni hazırladılar.

 

4+4+4’e Hayır diyelim.

AKP iktidarının, halkın, eğitimcilerin ve bilim insanlarının tüm karşı çıkışları görmezden gelerek Meclis’ten geçirdiği 4+4+4 yasası, henüz uygulamaya geçmeden ülkenin dört bir yanından itirazlar yükseliyor.

Bu itirazlar yasanın farklı yansımalarına karşı açığa çıkıyor. Karşı çıkışlar; kimi yerde okulların imam hatiplere dönüştürülmesine, seçmeli/zorunlu din derslerine, eğitimde gericileştirmeye, kimi yerde 5 yaşında ilkokula başlama dayatmasına, kimi yerde okulların bölünmesine, öğretmen ve öğrencilerin sürgün edilmesine ve etütlü okulların kapatılmasına, kimi yerde öğretmenlerin güvencesizleştirilmesine, kimi yerde yasanın kadınları eğitimden koparacak, ayrımcılığı derinleştirecek içeriğine, kimi yerde çocuk işçiliği teşvik etmesine ve asıl olarak sermayenin ucuz işgücü ihtiyacını temel almasına, kimi noktada ise özel okulların teşvik edilmesine, eğitimin paralı hale getirilmesine, okulların işletme mantığı ile yönetilmesine odaklanıyor.

Açık ki her noktası ayrı bir mücadele başlığı haline gelen 4+4+4 yasası, ülkede belirleyici olan sermayenin egemenliğini tamamlayacak nitelikte yapısal değişimleri içeriyor. Eğitimdeki dönüşüm, kapitalizmin evrensel işleyişini yerel muhafazakâr karakterlerle birleştirecek yeni bir insan biçimi yaratmaya yöneliyor. Yani 4+4+4’ü hazırlayanlar geleceğimizi talep ediyorlar. Bu dönüşümün yıkıcı sonuçları ise başta çocuklarımız olmak üzere tüm toplumu ilgilendiriyor. Geleceğimizi vermiyoruz!

Şimdi çocuklarına, geleceğine, eğitime sahip çıkan herkesin katılabildiği ve örgütleyebildiği, 4+4+4 eğitim modelini durdurmayı hedefleyen bir mücadele sürecini örme zamanı. Bizler eğitimciler, veliler, demokratik kitle örgütü, ilerici emek ve meslek örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, bilim insanları, gazeteci ve yazarlar olarak “4+4+4’e hayır” mücadelesinin önümüzdeki günlerde hep birlikte nasıl büyütüleceğini tartışacağımız, bir forumda yan yana geliyoruz.

Sizleri de bu toplantıya, 4+4+4’le eğitimde/toplumda hedeflenen yıkıcı dönüşümü durdurma mücadelesine katılmaya çağırıyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here