Antalya Dayanışma Forumu Yavuz Özcan Parkı 3. Gün

 

Forumun ilk konuşması bir avukat tarafından gerçekleştirildi. Yasal haklar ve gözaltına alınıldığı takdirde nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgi veren avukat katılımcıların sorularını yanıtladı.

· Forumu Hayat TV kameranı takip etti.

· Mahallelerde STK’lar ve Üniversitelerin desteğiyle anket çalışmaları yapılması, 2 Temmuz Sivas Madımak Oteli’nde yaşanan katliamını anma programının düzenlenmesi talebinde bulunuldu.

· Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu sözcüsü devrimci Subcomandante Insurgente Marcos’un Türkiye’deki direnişçilere gönderdiği mesaj okundu.

· Belek sahillerinin sahibi Caretta Carettaların evlerinin üzerine restoran ve cafeler kurulduğunu dile getiren katılımcı, “Capulcu carettalar” için destek istedi.

· Foruma daha geniş katılım sağlayabilmek adına katılımcıların mahallerinden insanlar getirmesi gerektiği vurgulandı.

· Dün sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndan Gezi Parkı direnişi sırasında oluşturulan kütüphanenin kaldırıldığını belirtilerek, yeni bir kütüphane kurulması için çağrıda bulunuldu.

· Taksim Gezi Parkı’nın girişinde “Korkmayın bizi ezmeden size bir şey yapamazlar. İlk çadır bizim çadırımız” diyerek direnişin simgelerinden biri haline gelen Anti Kapitalist Müslümanlar başta olmak üzere tüm İslam aleminin Berat Kandili kutlandı.

· Gezi Parkı direnişiyle ilgili katılımcımızın yazdığı bir şiir okundu. Katılımcımız şiirini bize ulaştırdıktan sonra sizlerle paylaşacağız.

.Tüm taleplerin dövizlere yazılarak Forum sırasında yoldan geçen yurttaşların okuması için Amfi Tiyatroya konması önerisi yapıldı.

· Sanatla Diren grubundan arkadaşlarımız Antalya’da yanlış anlaşıldıklarını dile getirdi. Sanatla Diren grubundan bir kişi “Bağa girdim bağ budanmış” türküsünün sözlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ithafen değiştirerek türküyü söyledi.

· Bir katılımcı 1919’dan öncede Mustafa Kemal “Geldikleri gibi giderler “ dedi. Bugün de “Geldikleri gibi gidecekler” diyerek tepkisini dile getirdi.

· Esnafla bir araya gelerek hareketimiz konusunda onları bilinçlendirme önerisi yapıldı. Resim, müzik ve sanatla direnişe devam edilmesi dile getirildi.

· Antalya A Platformu olarak Elmalı’dan getirtilecek 8 adet Sedir Ağacı’nın Gezi Parkı’nda kaybettiğimiz direnişçiler ve bir Polis Memuru ile 1980 öncesi asılan Deniz Gezmiş, Hüseyin Aslan, Yusuf İnan adına dikilmesi önerisi alkışlarla kabul gördü. Bu tören için bugün tarih ve zaman kararlaştırılarak oylamaya sunulacak.

· Antalya’da çadır kentin kurulduğu alanda yeniden bir çimlendirme çalışması yapılması önerisi geldi. Büyükşehir Belediyesi ile irtibat kurularak direnişçilerin çimlendirme için çalışması sağlanacak.

· Genç bir katılımcı söz alarak Gezi Parkı olaylarının toplumsal bir birikimin sonucu olduğunu. Hükümetin her türlü eylem ve muhalefet gösterisinde halkını biber gazı bombasıyla boğduğunu dile getirerek tepki gösterdi. Hareketin yoksul mahallere inip o mahallelerde sosyal medyadan olayları takip etmeyen insanlara kendini anlatması gerektiğini dile getirdi. Aynı zamanda alternatif bir Halk Anayasası için çalışmalara başlanması gerektiği önerisi sunuldu. Ekmek, adalet ve özgürlük talebinin sıklıkla dile getirilmesi gerektiğinin altı çizildi. Bu taleplerin somutlaştırılması yönünde adımlar atılması vurgulandı.

§ Talepleri ortak bir bildiri haline getirmek

§ Atölye çalışmaları kurmak

§ Kahve toplantıları düzenlemek

§ Anket çalışmalarıyla ihtiyaçlar ve yönelimler belirlenmeli

§ Çalışma komiteleri oluşturulmalı

§ Mahallelerde Gezi Parkı Direnişi’ni anlatan gösterimler yapılmalı

§ Sadece mahallere değil köylere de gidilmesi gerektiği yönünde somut öneri ve eleştiriler yapıldı.

 

 

 

· Ötekileştirici, ayrıştırıcı bir dil kullanılmaması yönünde uyarılar yapıldı.

· Gezi Parkı Direnişi ile hayatlarımızda önemli bir değişiklik olduğunu dile getiren katılımcı, birbirimizle yan yana yürümeyi, gülmeyi ve ağlamayı hatırladık. Yerel TV ve radyolardan destek alabiliriz önerisinde bulundu.

· New Left Review ve The Guardian yazarı Tarık Ali’nin Türkiyeli direnişçilere mesajı okundu.

· Gezi Parkı Dayanışması ile her kesimden insanın bir arada yaşayabileceğinin görünür olduğunu dile getiren bir katılımcı, kadın cinayetlerinde, taciz ve tecavüzlere, HES’lerin nehirlerimiz ve ırmaklarımız üzerinde kurularak doğayı tahrip etmesinden çocuk işçiliğine kadar toplumun vicdanını yaralayan geleceğe yönelik kaygıları artıran bu olaylarla birlik ve dayanışma ile mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

· Halkın adalet özlemi içinde olduğu vurgulandı. İşkence yok denilen Türkiye’de işkencenin devam ettiği son olarak Antalya L Tipi cezaevinde kaba dayakla işkence yapıldı iddiası dile getirildi. Meydana çıkan işkence sonrasında 5 kişinin açlık grevine başladığı dile getirildi.

· İspanya’daki halk hareketi sırasında İspanya’da öğrenci olan katılımcılar oradaki deneyim ve gözlemlerini aktardılar. Direnişin bir sürecinden sonra sembolik bir çadır bırakarak tüm direnişçilerin mahallelere indiği dile getirildi.

· Nazım Hikmet’in “Akşam Gezintisi” şiiri okundu.

· İspanya’da taksiciler, öğretmenler, doktorlar, işçiler herkesin direnişin içinde olduğu ve destek verildiği dile getirildi. Gezi Parkı Direnişinin partisel bir hareket olmadığını altını çizen katılımcı, hareketin özgürlükten, haktan ve eşitlik taleplerinden beslendiğini dile getirdi. Bu taleplerin anlatılması gerektiğini vurguladı. Hareketin şuan için herhangi bir lidere ihtiyacı olamadığını ve hareketin doğal sürecinde liderini bulacağı belirtildi.

· Konservatuar öğrencisi genç bir kadın bir Rumeli Ağıtı ile Gezi Direnişi sırasında kaybettiklerimize ağıt yaktı.

· Genç bir katılımcı gölge bir kabine gibi çalışacak bir ekip kurarak 3 aylık raporlarla iktidarın halka söylediği yalanların ifşa edilmesi önerisinde bulundu. Yaşana süreçte sonun sadece iktidar değil muhalefette de olduğunu vurgulayan katılımcı. “Ben muhalefeti de yeterli bulmadığım için buradayım” dedi. Yerelde yaşanan tüm hak ihlalleri tepki göstererek bu ihlalleri Türkiye’nin duyabileceği bir utanca dönüştürülmesi gerektiği vurgulandı.

· Duvar ressamı olan bir katılımcı sanat çalışmalarından görev almak istediğini belirterek komisyonların kurulması ve çalışmaların başlaması gerektiği çağrısında bulundu.

· Çalışma komitelerinin isimlerinin ve alanlarının belirlenmesi şuanda ki katılımcılarla çalışmaya başlamasında zaman içinde gelen desteklerle de çoğalması yönünde karar alındı.

· Forumun canlı olarak internet üzerinden yayınlanması kararı alındı. Forumun en küçük katılımcısı 13 yaşındaki Ahmet canlı yayını sağlamak üzere görev aldı.

· 100.Spor Tesisleri’nde yapılacak stadyumun temel atma törenine katılarak bakanları protesto ettiklerini söyleyen bir katılımcı 21 kişi ile bir protesto gerçekleştirdiklerini belirterek desteğe gelmeyen arkadaşlarına sitem de bulundu. Bunun üzerine foruma katılanlar “Forumda böyle bir protesto olacağını dile getirmedim. Senin böyle bir protesto yapacağını nasıl bilebilirdik” diyerek yanıt verdi. 100. Yıl da kesileceği iddia edilen Ladin ağaçlarıyla ilgili forumda çalışma başlatılması talep edildi.

Sonuç:

Bugün 20.30’da gerçekleşecek Forum’da çalışma komite/komisyon kurulması için öneriler alınacak.

Gölge bir kabine olarak çalışacak yürütme kurulu kurulacak

Cumhuriyet Meydanı’na Sedir Ağacı dikilmesine yönelik tarih ve zaman kararlaştırılacak.

100. Yıldaki Ladin Ağaçları’nın durumu netleştirilecek.

Antalya L tipi Cezaevindeki Açlık grevi gündeme taşınacak.

Belek Sahilinde Carette Carettalar için neler yapılması gerektiği konuşulacak.

Gezi Parkı Müzesi ile ilgili çalışmalardan bilgi verilecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here