AKP’nin çıkardığı orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı ile ilgili tehlikeler ve sorunlar,

bu arazilerin en çok bulunduğu kentlerden olan ve 50 bin hak sahibini ilgilendiren Antalya’da tartışılacak. Antalya Halkevi tarafından düzenlenen geniş bir halk toplantısı, 3 Haziran Pazar günü saat 17.00’da

AKP hükümeti 2-B yasasından 20 milyar TL hazineye gelir kaydetme hesabı yaparken, halkın yine mağdur olacağı bir şekilde bu kanunu yürürlüğe soktu. Rayiç bedel üzerinden satılacağı açıklanan arazilerin üzerinde gerek gecekondu yapmış, gerekse tarım arazisi olarak kullanan vatandaşların önünde büyük sorunlar var.

Vatandaş tedirgin, sermaye pusuda

Rayiç bedellerin ne olduğunun halen açıklanmadığı uygulamada hak sahipleri tedirgin. Mücavir alanlardaki vatandaşlar 2.000 TL, mücavir alan dışındaki vatandaşlar 1000 TL başvuru bedellerini yatırmaya başladı. Ancak, tarım arazileri olarak kullanılan bölgeler başta olmak üzere hiç kimse tam olarak ne ödeyeceğini bilmez durumda.

Turizm alanı olarak geçen bölgelerde de rayiç fiyatların çok yüksek çıkması bekleniyor. Böylece kullanıcıları tarafından satın alınmayan araziler başkalarına satılacak. Bu satışlarda aslan payını ise şimdiden bölgede kol gezmeye başlayan uluslararası şirketler ve aracı emlakçılar kapacak. Böylece birbirleriyle uyumlu bir biçimde çıkartılan 2-B yasası, Afet Yasası ve Yabancılara Mülk Satışı Yasası misyonunu gerçekleştirmiş olacak.

Halk bir araya geliyor

2-B arazilerinin üzerine kurulu gecekondu bölgelerinden birisi de Antalya Kepez’de. Evlerinin ve haklarının akıbeti konusunda tedirgin olan halk, Antalya Halkevi’nin çağrısıyla 3 Haziran günü saat 17.00’da bir araya gelecek. Büyükşehir Belediyesine ait bir kültür çadırında gerçekleşecek olan toplantıda konunun uzmanları halkı bilgilendirecek ve uyarılarda bulunacak. Panelde Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç ve Antalya Büyükşehir Belediyesi danışmanlarından Orman Yüksek Mühendisi Özcan Çeltik konuşmacı olarak yer alacak.

Antalya’da 2-B arazilerinin satışı sürecinde vatandaşların mağdur olmaması için bir platform kurulması yönünde hazırlıklar da sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here