Mustafa Yahyaoğlu, Turizm Çalışanları Derneği, Devrimci Turizm İşçileri Sendikası ve

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Eylül’ü, Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek etkinliklerle kutlayacaklarını söyledi.

Not:Bu etkinlik iptal edilmiştir

Turizm pilot sektör ise

Sektör çalışanlarını etkinliklere katılmaya çağıran Devrimci Turizm İş Genel Başkanı Yahyaoğlu, ‘Gelin, günümüze sahip çıkalım, günümüzü kutlayalım’ dedi.

172 Sayılı İLO sözleşmesi, Turizm çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini, tüm dünya devletlerine bir görev ve sorumluluk olarak yüklediğini belirten Yahyaoğlu şunları söyledi.

“Bizler turizm çalışanları olarak, işçi ya da yönetici olarak, sınırsız saat mesai yaparken, evimizi, eşimizi, çoluk çocuğumuzu unuttuğumuzu, İşimizle evliyiz dediğimiz günlerimizi unutmayalım.

Turizm bir pilot sektör ise, gereği yapılmalı, çağdaş işletmecilik, sürdürülebilir, uygar bir personel ve istihdam politikası belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

Kraldan çok kralcılar

Bir kısım profesyonel yöneticilerin kraldan çok kralcı uygulamaları ve yaratıkları çalışma koşulları kendilerinde içine almış durumdadır.

Genel müdürlüğün göstermelik hale geldiği, personel müdürleri ve insan kaynakları birimlerinin puantör ve iş istek formu toplayıcıları konumuna düşürüldüğü günümüzde, yıllarını turizme vermiş tüm turizm çalışanlarına açık çağrımızdır.

ILO standartları için

Bu kötü gidişatı değiştirebiliriz! Haklarımızın ve sorumluluklarımızın arkasında durmalıyız.

İnsanca çalışılabilecek, insanca yaşanabilecek bir sektörün çalışanları ve yöneticileri olabiliriz.

Dünya Çalışma Örgütü (İLO)’nun uygun gördüğü çalışma koşulları ve standartları bizim hakkımız.

Gelin hep beraber değiştirip dönüştürelim.

Turizm içinde bulunduğu bu bataktan çıkacaksa, her yıl daha ucuza satış yapıp, faturayı çalışana yüklemeyip, çalışanını mutlu, motivasyonu yüksek tutarak işe başlanmalıdır.

Gelin bir başlangıç yapalım! Bu yıl 27 Eylül Dünya Turizm Çalışanları Günü’nü gereken coşku ile kutlayalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here