AKP hükümetinin toplu sözleşme görüşmelerinde kamu emekçileri için önerdiği ilk yıl 3+3 ikinci yıl

2+3’lük zam önerisine karşı, KESK Antalya Şubeler Platformu  bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Antalya Defterdarlığı  önünde  bir araya gelen KESK üyeleri sloganlarla hükümeti protesto etti. KESK üyeleri sık sık “Hükümet zammını al başına çal,Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız, zafer direnen emekçinin olacak,Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma, genel grev genel direniş” şeklinde slogan attı.

KESK adına basın açıklamasını okuyan KESK Antalya Şubeler platformu Dönem Sözcüsü BES Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar “4,5 Milyon kamu emekçisi ve emeklisinin beklediği zam teklifi nihayet hükümetten geldi. AKP hükümetinin kamu emekçilerine reva gördüğü zam oranı 2012 için 3+3, 2013 için 2+3 oldu. Hükümet dört aydır zam vermeyerek tüm kamu çalışanlarını, ailelerini, çocuklarını, tüm toplumu mağdur ettiği yetmez gibi, birde dalga geçer gibi kabul edilemeyecek kadar düşük bir zam önermiştir.  Bütçe kaynakları sınırlı diyerek kamu emekçilerinin maaşlarını yoksulluk sınırının altına iten AKP iktidarı kentsel dönüşüm ve 3. Köprü gibi “çılgın projelere” sınırsız kaynak bulabilmektedir.” Dedi.

Hükümetin teklifinin kabul edilemez olduğunu belirten Mustafa Ayar açıklamasının devamında “Geçmiş dönemde oluşan refah kayıplarını geri almayı bir kenara bırakın,  bugün kamu emekçilerinin daha fazla hak kayıpları yaşamasına neden olmaktadır. Hükümet emekçi kesimlere yönelik saldırılarını her geçen gün artırmaktadır. Uygulanan neoliberal politikaların bir sonucu olarak bugün yüzde 10,5’lik bir genel fiyat artışı ile karşı karşıya iken ve sadece gıda enflasyonu yüzde 13’lere yaklaşırken, kamu emekçilerine reva görülen zam yüzde 3+3’tür. Bu teklif emekçilerin haklarına göz dikmek demektir ve halkı yoksullaştırmaktan öte bir amaç taşımadığını” belirtti.

Mustafa Ayar hükümete de çağrıda bulunarak “Hükümetin bu zam önerisini geri çekmeye ve çalışma yaşamını ilgilendiren bütün konuların görüşüleceği, her sendikanın kendi üyeleri adına toplu sözleşme imzalayacağı ve anayasal hakkımız olan grevi teminat altına alan bir düzenleme yapmak için harekete geçmeye çağırıyoruz.

2012 yılı için en düşük kamu emekçisi maaşının 2.145 TL’ye yükseltilmesini, bu çerçevede tüm kamu emekçilerinin maaşlarına %30 zam yapılmasını istiyoruz. Kamuda sözleşmeli, taşeron v.b. isimler altında,  farklı statülerdeki güvencesiz çalışmaya son verilmesini ve tüm çalışanların iş güvencesine kavuşturulmasını acil olarak talep” ettiklerini belirtti.

Taleplerinin sadece KESK’in değil tüm kamu emekçilerinin talepleri olduğunu belirten Mustafa Ayar “Kamu emekçileri insanca yaşamak istemektedirler. Ülkemizin kamu emekçilerinin daha iyisini hak ettiğini biliyoruz. Haklarımız içinde mücadele etmeyi sürdüreceğiz. AKP Hükümeti Kamu emekçilerini sefalete mahkûm etmek istemektedir. AKP kararlıysa Kamu emekçileri daha da kararlıdır. Gerçek bir toplu sözleşme için artık grevden başka yol yoktur. Tüm kamu emekçilerini insanca bir yaşam için ve taleplerimize sahip çıkmak için 23 Mayıs’ta ki greve davet ediyoruz.”

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here