Doç.Dr.Süleyman Ulutürk’ün konuşmacı olduğu Antalya Dayanışma Akademisi (AnDA), “DEVLET BÜTÇESİ 2018’de kim için? Ne için? ” başlıklı etkinliği yapıldı.

Eğitim Sen Antalya Şubesi ile birlikte organize edilen ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Nobel Türküevi ’nde başlayan dersde Doç.Dr.Süleyman Ulutürk’ün yaptığı sunum sonrası sorular soruldu ve katkılar yapıldı.

Toplumdaki farklı sınıfların milli gelirden ne kadar pay alacağını, kimlerden ne kadar vergi toplanacağını, gelirlerin kimlere nasıl dağıtılacağını belirleyen bütçeler, dışarıdan bakıldığında sadece sayısal verilerden oluşuyor gibi görünse de, başından sonuna siyasal metinlerdir. Çünkü bir devletin bütçesini oluşturan kalemlerin nerelere harcandığı, o devletin gerçekte kimlerin hizmetinde, hangi sınıfların çıkarları için çalıştığını gösterir.

Devletin en önemli gelir kaynağının vergiler olduğu, devletin harcamalarını karşılamak için vergilere muhtaç olduğu vurgulanırken, “ Peki devlet harcamalarını kim ve kimler için yapar? Yani yurttaştan aldığını kime verir?”soruları soruldu. Asıl meselenin kaynakların kimler için kullanıldığında olduğunun altı çizildi..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here