2. Öğretim harçları da kaldırılsın: HARÇLARA HAYIR!

Antalya’da üniversiteliler

sosyal paylaşım sitesi üzerinden örgütlenerek 2. öğretim öğrencilerine harçların kaldırılmamasına tepkisini gösterdi. Basın açıklaması, bugün(31.08.2012) saat: 17.00’da Cumhuriyet Meydanında toplanan üniversiteliler, Attalos Heykeli önüne kadar yürüyüp orada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Yapılan açıklama da üniversiteliler, haçların tamamen kaldırılması gerektiğini ve birinci öğretime harçların kalkmasıyla eğitimin parasız olmadığını, harçların parasız olması için üniversitelilerin en temek ihtiyaçları olan ulaşım, barınma ve beslenmenin parasız olması gerektiğini söylediler. AKP hükümeti birinci öğretim öğrencilerinin harçlarının kaldırılmasını bir lütufmuş gibi söylemesine tepkilerini dile getirdi. Onlar vermedi üniversiteliler yıllardır mücadele ederek aldı. O yüzden buradan tekrar haykırıyoruz, “Pazarlık yok, harçlar tamamen kaldırılsın!” “ikinci öğretim harçları da kaldırılmalı: Harçlara hayır!” dediler.

Basın açıklamasına Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Kolektifi de destek verdi. Kolektifciler, yapılan eylemler de üniversitenin öz örgütü olarak her zaman yanlarında olacaklarını parasız eğitim taleplerini yükselteceklerini ve harçları tamamen kaldıracaklarını söylediler.

Yapılan basın açıklamasının ardından karar alan üniversiteliler, 3 Eylül 2012 Pazartesi saat 19.00’da Kapalı yol Halk Bankası önünde toplanıp, Attalos heykeli önünde basın açıklaması yapacaklarını duyurdular

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here