Antalya Halkevi, 2-B Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı hakkında çıkarılan kanun ile ilgili olarak

bir panel düzenledi. 3 Haziran Pazar günü Büyükşehir belediyesine ait Kepez bölgesindeki Çamlıbel Kültür Çadırı’nda yapılan panelde halka 2-B konusunda bilgi verildi ve karşılıklı soru-cevaplarla tartışıldı.

Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç’in açış konuşması ile başlayan toplantı Orman Yüksek Mühendisi Özcan Çeltik’in konuşmasıyla devam etti. Konuşmalar ilgi ile izlenirken soru cevap bölümüyle canlı bir tartışma yaşandı. Panelin yapıldığı bölge, Kepez ilçesinin Mazı Dağı yamaçlarında hem 2-B hem de binlerce gecekondunun bulunduğu bir alan.

Konuşmacılar, 2-B yasası, Yabancılara mülk satışı yasası, Afet yasasının eş zamanlı olarak çıkarıldığını bunların birbirleriyle ilişkili yasalar olduğunu anlattılar. 2-B yasasının Antalya genelinde 82.000 aileyi ilgilendirdiğini bunun bir kısmının gecekondusu olan vatandaşlarımızı bir kısmının da geçimlik tarım ile uğraşan vatandaşlarımızı ilgilendirdiğine dikkat çekilirken, hükümetin hala rayiç bedelleri açıklamamış olmasının bir rant ve yağma oyununun parçası olduğu söylendi.

Özellikle tarım alanlarında uluslar arası ve yerli büyük şirketlerin dolaştığı, arazilerini alamayacak durumda olan köylülerden bu arazilerin alınması için tespit yaptıkları anlatıldı. Gecekondu havzalarındaki 2-B arazilerinin satışının ardından kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilmesinin beklendiğini, böylece vatandaşın yüksek rayiçle satın aldıkları arazilerine birde kentsel dönüşümle ikinci bir rant saldırısının yapılacağı ifade edildi.

Gazipaşa’dan, Kaş’a kadar olan alanda mahalle ve köy toplantılarının sürdüğünü hak sahibi vatandaşların bir araya gelerek örgütlenme çabasında olduğu ve Kepez’deki vatandaşlarımızın da bu mücadeleye katılarak hükümete geri adım attırmaları gerektiği çağrısı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here