Buna karşı ülkenin bir çok yerinde olduğu gibi Antalya’da da Berkin’in vurulduğu 16 Haziran günü eylem yapıldı.

 

BERKİN’İ VURAN POLİSLER CEZALANDIRILMADI! ADALET İSTİYORUZ!
Berkin Elvan’in vurulmasının üzerinden 1 yıl geçti. 365 gün. 365 gündür faşist devlet katillerini korumaya devam ediyor. Katilleri de katletmeye…Buna karşı ülkenin bir çok yerinde olduğu gibi Antalya’da da Berkin’in vurulduğu 16 Haziran günü eylem yapıldı. Pazartesi günü saat:19.30′ da Kışlahan-Halk Bankası yanında toplanan kitle Berkin için adalet isteyen ve Haziran şehitlerinin olduğu pankartlar açıldı. Berkin ve İbrahim Aras’ın resimleri taşınırken “Berkin Elvan Ölümsüzdür, İbrahim Aras Ölümsüzdür, Berkin’in Katili Uğur’un Faili, Katil Devlet Hesap Verecek, Katiller Halka Hesap Verecek, Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz, Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak, Katil AKP Halka Hesap Verecek” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında Bertol Brecht’in “Bir Ceza İstiyorum” şiirinden bölümler okundu.

Yürüyüşün belirli oturularak “Çavbella” marşı okundu. Marştan sonra sloganlarla yürüyüş devam etti. Devrimci demokrat kurumların destek verdiği eylemde açıklamanın okunmasından sonra Antalya Grup Yorum Halk Korosu “Büyü” ve “Uyan Berkin” parçalarını söylediler

Halkın yürüyüş sırasında ve Attalos meydanında yoğun alkışları ile destek verdiği eylemde yapılan açıklamada, “Bir ülkede adalet terazisinin ibresi kaydıktan sonra her şeyin dengesi de bozuk olur. Sömürü, talan, katliamlar ardı ardına gelir. Bizim ülkemizde de adaletin ibresi tamamen yok oldu. Faşizm kendine karşı gördüğü herkese saldırıyor, sindirmeye çalışıyor. O da yetmezse büyük, küçük, demeden katlediyor. 2013 de Berkin 2014 de İbrahim ikisi de 15 yaşında, faşist AKP’nin kendi dışındakilere olan kin ve nefretinden nasibini alanlardan oldular. Haziran ayaklanmasından bugüne kadar bir yıldır devletin kurşunu, gaz bombaları ile katledilen insanımızın sayısı 10 kişiyi geçti fakat tek bir katil ve sorumlular cezalandırılmadı. Aksine devletin başbakanı tarafından kahraman ilan edilip, ödüllendirildiler.” Denildi. Sloganlarla devam eden açıklamanın sonunda, ” 1 yıldır Berkin ve tüm katledilen şehitler için adalet istiyoruz. Dün Berkin bugün İbrahim. Devlet katlediyor biz direniyoruz. Ekmek için direniyoruz adalet için direniyoruz, özgürlük için direniyoruz ve ulaşıncaya kadar da mücadelemiz sürecek.Çocuklarımızın dökülen kanlarının hesabını mutlaka soracağız.” Diye seslenildi. Eylem sloganlar ve kitlenin çevresinde toplanan halkın alkışları ile eylem bitirildi.
Not:Halk Cephesi tarafından gönderilen haberdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here