15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden yaklaşık 3 hafta geçti. Hükümetin açıklamasına göre darbe girişimini FETÖ gerçekleştirdi.

Çok sayıda üst düzey asker, general, hakim, savcı, vali, kaymakam, memur, gazeteci FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)

Ne oldu da iktidar ile bu cemaatin arası açıldı? Daha 3-4 yıl öncesine kadar ülkeyi beraber yöneten bu “terör örgütü” ile iktidar nasıl düşman oldu? Halka karşı işlenen suçların hesabını kim verecek? Elbette sorulacak daha çok soru var. Ama öncelikle halka karşı işlenen suçlarda ortaklıkları bulunanları yazmak gerek. Çünkü bu durumdan mağduriyet kazanmak isteyen hükümet, kendisine düşen sorumluluğu atmak istiyor. Hoca efendilerine karşı duydukları saygıyı, kendi halklarına da duymalarını isteyerek bu soruların cevaplandırılması gerekmektedir. Zira AKP, muhalefet değil iktidar partisidir.

-Darbeci askerlerin tayin ve yükselme kararlarını kimler onayladı? Bu askerlerin cemaatçi oldukları bilinmiyor muydu?
-FETÖ üyesi olmaktan tutuklanan veya firari olan çok sayıda hakim ve savcı, bu görevlere nasıl geldi? Hangi siyasi yapılar ve iktidar odakları yargıyı ele geçirdi?
-Türkçe Olimpiyatları adı altında düzenlenen organizasyonlarda hangi siyasiler, Fethullah Gülen’e ve onun hareketine methiyeler düzdü?(1)
-2000-2014 yılları arasında askeri lise giriş sınav sorularının çalındığını, darbe girişiminden sonra Milli Savunma Bakanı açıkladı. Bu çalınan sınav sorularını yeni mi öğrendiniz? Önceden biliyorsanız neden buna göz yumdunuz?
-Bu yapıya destek veren, büyüten ve bu yapıyla büyüyüp gelişen siyasiler, yargılanacak mı?

Cumhurbaşkanı, Olağanüstü Din Şurasında bu yapıya nasıl destek verdiklerini şu şekilde anlattı:
“Özal, Demirel, Ecevit ve bizler, farklı görüşten siyasetçiler olmamıza rağmen bu yapıya destek olduk. Ben de katılmadığım pek çok yönleri olmamıza rağmen herkesim gibi yardımcı oldum. Bu kesimin de istifade etmesini sağladık. Yapının başındaki kişi üzerindeki tereddütlerimize rağmen, eğitim, yardım, dayanışma faaliyetleri için müsamaha gösterdik. Allah dedikleri için müsamaha gösterdik. Bir ortak yanımız var dedik. Aslında bu yapının bambaşka niyetleri, aracı, örtüsü olduğunu uzun süre görmedik, göremedik.”

“…Bu hain örgütün yüzünü ortaya dökememenin üzüntüsü içindeyim. Hem Rabbime, hem milletimize verecek hesabımız olduğunu biliyorum. Rabbim de, milletim de bizi affetsin.”(2)

Yaptıkları suçları ve ortaklıkları üzülerek veya af dileyerek temizlemek mümkün değildir. Hele ki “kandırıldık” zırvası adı altında “demokrasicilik” oynamak tam anlamıyla aymazlıktır. Biz işten atıldığımızda veya siyasi bir soruşturma geçirdiğimizde “kandırıldık” demeyiz. İnsanlığımızın gerektirdiği şekilde davranırız. Yalan söylemeyiz. Siyasal İslamın kullanışlı ve tutarsız politikacıları, tüm Ortadoğu da aynı yalanları farklı zamanlarda dile getirdi. Dün “hoca efendi” dediklerine bugün terörist, “hizmet” dediklerine ise terör yuvası diyorlar. Bu bir siyasi başarısızlıktır. Veya en hafif tabirle suç ortaklığıdır.

14 yıl boyunca bu hareket çok güçlendi(rildi). Siyasi, adli, mülki ve askeri alanlara hakim oldu. “ne istediler de vermedik”(3) denilerek suç ortaklığı dile getirildi. Bütün kirli çamaşırlar, görsel ve yazılı basından anlatıldı, yazıldı. Süren tartışmalarda Cemaatin mi devlete, devletin mi cemaate sızdığı bir türlü anlaşılamadı. Ama anlaşılan tek bir şey var. 14 yıllık dönemde çok acı yaşadık. Öldürüldük, fişlendik, işten atıldık, hapsedildik… Hayatımızın her alanına müdahale edildi. Bu nedenledir ki hayatımızı zindana çevirenlerin cevaplaması gereken bazı sorular var.

Bu suç ortaklığı döneminde;
-Hrant Dink’i kim vurdurttu?
-2013 Haziran ayaklanmasında gençlerimizin ölüm talimatını kim verdi?
-Roboski’de 34 kişiyi hangi ülkenin f16’ları vurarak katliam yaptı?
-Hazırlanan iddianameler, verilen yargı kararları hangi siyasi yapılara hizmet etti?
-Hangi sendika, % 1900 büyüyerek, muhalif sendika üyelerini fişledi?
-Taşeronlaşmayı ve güvencesiz çalışmayı yaygınlaştırarak emekçileri kölelik koşullarında hangi siyasi yapı istihdam etti?
-Sahi beni, ekmeğimle oynayarak işten atılma talimatını hanginiz verdi/uyguladı?
1: https://www.youtube.com/watch?v=20ZfrlciyhY
2: http://www.haberturk.com/gundem/haber/1276008-erdogan-ilan-ediyorum-pensilvanyadaki-terorist-basina-kulak-veren-herkes
3: http://haber.star.com.tr/politika/geri-adim-beklemeyin/haber-809317

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here