İstanbul’da Gezi Parkı eylemleri sırasında, 16 Haziran 2013 tarihinde ekmek almaya giderken, polisin attığı gaz fişeğiyle vurulup 269 gün boyunca komada kalan ve geçen yıl 11 Mart’ta tedavi gördüğü hastanede 15 yaşındayken hayatını kaybeden Berkin Elvan, ölümünün birinci yıldönümünde Antalya’da da eylemlerle anıldı.

KARANFİL VE DİLEK FENERLİ EYLEM
Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nde yapılan eylem ve boykotun yanı sıra bu kez Liseli Genç Umut tarafından Berkin Elvan için eylem yapıldı. Saat 17.00’de Kalekapısı’ndaki Attalos Meydanı’nda toplanan Liseli Genç Umut üyesi yaklaşık 60 kişi, oturma eylemi yaptı. “Umut, yürek, isyan; ölmedi Berkin Elvan” yazılı Berkin Elvan’ın fotoğrafının bulunduğu alanı karanfillerle donattı. Gökyüzüne dilek fenerleri uçuran eylemciler, “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları attı.

HALK CEPHESİ ÜYELERİ DE BERKİN İÇİN YÜRÜDÜ
Bu eylemin ardından Antalya Halk Cephesi üyeleri de Berkin Elvan için yürüdü. “Berkin Elvan’ın katilleri cezalandırılsın. Adalet istiyoruz!” yazılı pankart eşliğinde Kapalı Yol olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi’nden Attalos Meydanı’na kadar yürüdü. Basın açıklaması yapan eylemciler, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Berkin’in hesabı sorulacak”, “Yaşasın halkın adaleti” sloganları attı.

EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ DE BERKİN İÇİN YÜRÜDÜ
Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin yürüyüşü de başladı. Saat 18.00’de Kazım Özalp Caddesi’nin kuzey girişinde toplanan yaklaşık 500 kişi “Berkin için adalet” pankartı eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri, “15’inde bir fidan Berkin Elvan”, “Berkin elvan ölümsüzdür”, “Gezi şehitleri onurumuzdur” gibi sloganları attı. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda okunan basın açıklamasında, “Berkin’imizi katledenler AKP’nin polisi, ‘Polisimiz destan yazdı’ diyenler ‘Emri ben verdim’ diyenler ve katilleri koruyanlardır” ifadelerine yer verildi.

CHP MURATPAŞA İLÇE ÖRGÜTÜ DE MEYDANDAYDI
Bir sonraki eylemi ise CHP Muratpaşa İlçe Örgütü yaptı. Cumhuriyet Meydanı’nda fotoğrafları ve mumlarla 15 yaşında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ı andı. BİRLEŞİK

HAZİRAN HAREKETİ’NDEN ANMA
Antalya’daki son eylemi ise Cumhuriyet Meydanı’nda Birleşik Haziran Hareketi gerçekleştirdi. Berkin Elvan’ın resminin bulunduğu ‘Berkin için Adalet İçin Ayaktayız’ yazılı pankartı mumlarla aydınlatan grup, basın açıklaması ve sonrasında gerçekleştirdikleri oturma eyleminin ardından dağıldı.

Kaynak www.antalyaajans.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here