Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri,  bir basın toplantısı düzenleyerek 31 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde Sincan Ceza İnfaz Kurumu’nda görülecek olan 10 Ekim Katliamıdavasının karar duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

10 Ekim’de Ankara Garı önünde IŞİD tarafından düzenlenen bombalı intihar saldırısında katledilen 103 insanın davasının karar duruşması 31 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde Sincan Ceza İnfaz Kurumu’nda görülecek.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Eğitim Sen Şube binasında  bir basın toplantısı düzenleyerek, karar duruşmasına kitlesel katılım için çağrısında bulundu.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk, “10 Ekim davasının 31 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde görülecek karar duruşmasına kitlesel olarak katılım için çağrıda bulunuyoruz, Antalya’dan da otobüs kaldıracağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz ve tüm dostları bu davaya sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

10 Ekim Katliamı’nın Ankara Garı’nda, binlerce polisin gözü önünde gerçekleştirildiğini ve 101 kişinin katledildiğini belirten Öztürk, “Yüzlerce arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı. Sadece ülkemiz değil, dünya tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından biri olan 10 Ekim Ankara katliamının üzerinden iki buçuk yıl geçti. Buna rağmen katliamla ilgili açılan davada sorumluların tamamının yargılanması ve katliamın gerçek faillerinin yargı önüne çıkarılması konusunda somut bir ilerleme sağlanamamıştır. 12-13 Haziran tarihlerinde yargılamanın 9. duruşmasının gerçekleştirildiği davada, katliamın gerçekleşmesinde sorumluluğu olan kamu görevlilerini koruyan ve yargılamayı sadece tutuklu sanıklarla sınırlayan bir yargılama sürecinin yaşandığı görülmektedir” dedi.

“Katliamla ilgili tüm istihbarat bilgileri emniyet birimlerine ulaşmış ve failler mahkeme kararları ile teknik ve fiziki takip altındayken katliam gerçekleştirmiştir. Dolayısıyla yaşanan bu vahşette sorumluluğu olanlar sadece yargılanan tutuklu sanıklar değildir. İlk duruşmadan bu yana 10 Ekim ailelerinin avukatlarının ısrarlı taleplerine rağmen, dosyaya kamu görevlileri maalesef eklenmemiştir. Ayrıca suçun kapsamı ve sonuçları dikkate alınarak “insanlığa karşı işlenen suç kapsamına” alınması gerekirken alınmamış, savcılık mütalaası sınırlı tutulmuştur. Gelinen bu noktada ise, mahkeme heyetinin yargılamayı bir an önce sonlandırma telaşını anlamak ve kabul etmek mümkün değildir.

Savcının, tüm itirazlara rağmen 10 Ekim katliamı davasında esasa ilişkin mütalaa vermesi ve sadece tutuklu sanıklarla sınırlı bir yargılama yapılmak istenmesi, ailelerin ve davayı takip eden kurumların büyük tepkisini çekmiştir. Karar duruşması mahkeme heyeti tarafından salonun yetersiz olduğu gerekçesiyle Sincan Ceza İnfaz Kurumu’na alınmış, bir sonraki duruşmanın 31 Temmuz- 1-2 Ağustos 2018 tarihlerinde yapılmasına karar verilmiştir.”

Ülke tarihine kara bir leke olarak geçen 10 Ekim Katliamı’nda sadece sanıkların cezalandırılmasıyla sınırlı bir yargılama yapılıp dosyanın kapatılmasına izin vermeyeceklerinin belirtildiği açıklamada, davanın takipçisi olunacağının altı çizildi.

Açıklamada ayrıca, Yunanistan’daki yangın faciasından duydukları üzüntü dile getirilerek, “Yunan halkının acılarını paylaşarak, her türlü destek ve dayanışma içinde, yaralarını sarmaya yardımcı olmaya çalışacağız. Yunan halkına ve emekçilerine üzüntülerimizi iletiyor, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here