KESK’ten Türk-İş ve Birleşik – Kamu İş’e yanıt.

Antalya’da iki ayrı 1 Mayıs kutlanmasıyla ilgili Türk-İş ve Birleşik Kamu-İş’in eleştirilerine KESK’ten yanıt geldi. KESK Antalya Şubeleri Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar düzenlediği basın toplantısıyla eleştirilere yanıt verdi. Eğitim – Sen Şube binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Mustafa Ayar “Herkesi birlikte 1 Mayıs kutlamaya davet ettiğimiz çağrımızın mürekkebi daha kurumamıştır. Herkes yerel basın arşivlerine dönüp bakabilir. Çağrılarımıza her hangi bir cevap vermedikleri gibi ortak kutlayalım diye bir talepleri de olmamıştır. İstanbul’da Taksim’den kaçan Ankara’da Başbakandan aldığı direktifle Sıhhiye Meydanı’nda ki mitingin tertip komitesinden çekilen Türk-İş ve birlikte hareket ettiği Birleşik Kamu İş şimdide Cumhuriyet Meydanı’ndan kaçmaktadır” dedi .

Türk bayrağı ve kürsü paylaşımı konusunda ki eleştirilere de cevap veren Mustafa Ayar “KESK’in bu ülkenin ve halkın ortak değerleriyle bir sıkıntısı yoktur. Bu tür açıklamalar Başbakan’ın Gezi Parkı direnişi sırasında yaratmaya çalıştığı “Camiiye ayakkabıyla girdiler, bira içtiler ya da benim türbanlı bacıma saldırdılar” açıklamalarından bir farkı yoktur. Birleşik Kamu iş temsilcisi 12 Eylül Paşaları gibi Türk Bayrağını bu halkın muhalif kesimleri üzerinde bir baskı yaratma aracı olarak kullanmaktadır… Yine basında çıkan kürsü anlaşmazlığı gibi haberlerde tamamen asılsızdır. KESK, DİSK ve TMMOB olarak kimseyle kürsü pazarlığı yapmış değiliz. Nasıl olurda hiçbir çağrıya cevap vermeyenlerle kürsü için anlaşamamış yada pazarlık yapmış olabiliriz, yada bayrak üzerinde anlaşmazlığa düşmüş olabiliriz. Bu iftira ve karalamaları yapanlar derhal KESK’ten özür dilemelidir” şeklinde konuşu.

Türk-İş Antalya temsilcisinin “basın üzerinden yapılan çağrıları doğru bulmuyoruz ” sözlerini de eleştiren Mustafa Ayar “en büyük işçi konfederasyonu olduğunu iddia eden Türk-İş’in KESK-DİSK ve TMMOB çağrı yapana kadar neden bir açıklama yapmamıştır. Türk-İş İstanbul’da Taksim’de neden yoksa Antalya’da da Cumhuriyet Meydanı’nda aynı gerekçeyle yoktur” dedi.

Mustafa Ayar “Bu 1 Mayıs’ta Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri için Cumhuriyet Meydanı’ndan başka alternatif yoktur. Bu meydan Gezi Direnişinin isyan ateşiyle on binlerin kararıyla tekrar Antalya halkına açılmıştır. Bizde Gezi’den aldığımız ruhla bu 1 Mayıs’ta Cumhuriyet Meydanı’nda olacağız. Bir kere daha buradan tüm emek ve demokrasi güçlerine açık çağrı yapıyoruz gelin bu 1 Mayıs’ı hep birlikte kutlayalım” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here